O co jde?

Lidský nervový systém se skládá ze dvou částí – centrální a periferní. Centrální je mozek a mícha, periferní má na starosti převádění vzruchů z mozku do celého těla. Pokud dochází ke ztrátě a poškození nervových buněk, mentální funkce se omezí a dochází tak k rozvoji Alzheimerovi či Parkinsonově nemoci. Nejlehčí typ nervového poškození je neuropraxie. Dochází k narušení obalu nervového vlákna a tím se sníží přenášení nervových vzruchů, což je i bolestivé. To vzniká nejčastěji v důsledku skřípnutí nervu a hojí se několik hodin či týdnů. U axonotmeze dochází k porušení nervu, ale ne k jeho úplnému přerušení. Nerv je stále schopen regenerace. V tomto případě dochází dočasně k ochrnutí svalů, zhoršení smyslového vnímání a ztrátě citlivosti. Pokud dojde ke kompletnímu přerušení nervu, jedná se o neurotmésie. Přerušená část přestává fungovat a je nutný chirurgický zákrok. V tomto případě může docházet k částečnému ochrnutí končetin, svalů, kůže.

Příčiny

Pokud se poškodí nebo stlačí nervový obal, může docházet k mravenčení nebo bolesti. Poškození může také způsobit zánět nervu. Další příčinou nervových poruch bývá vysoký obsah tuků ve stravě. Jelikož tukové usazeniny v menších tepnách snižují krevní oběh v periferních nervech. Jestliže pacient pociťuje mravenčení zejména v dolních končetinách, může se jednat o postupující nervové poškození spojené s vysokou hladinou cukru v krvi, tzv. diabetickou neuropatii. Stlačení a zánět nervu, bývá příčinou syndromu karpálního tunelu. Jestliže bolest vystřeluje podél stehna a lýtka, jedná se o stlačování hlavního nervu, které je způsobené vyhřezlou plotýnkou.

Příznaky

Brnění a mravenčení, někdy až bolest v dolních končetinách nebo v rukou. Ztráta citlivosti v končetinách a vystřelující bolesti.

Co můžu udělat?

Pokud se u vás objeví některý z příznaků, navštivte svého lékaře. Některé potravinové doplňky mohou být dobrou prevencí. Například rybí tuk a lněný olej udržuje nervy zdravé. Vitamin B12 udržuje nervové obaly (tzv. myelinové pochvy) v dobrém stavu. Při bolestech můžete místně potírat chilli mastí (aspoň třikrát denně). Dále je dobré jíst zdravě, cvičit a udržovat se fit.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Molusky: Co jsou zač, jak je poznat a jak se chránit

Tuberkulóza je stále tichý nepřítel, který nezmizel

Plíseň nohou? Jak ji poznat, léčit a předcházet jí

Střevní chřipka a její příčiny, příznaky a léčba