Strašák, který umí pořádně vyděsit a zamávat s psychikou, to jsou problémy s plodností. V České republice má problémy s otěhotněním každý pátý pár. Co stojí za tímto negativním trendem a lze mu předcházet? Téma, které v červnu řeší odborníci.

Narození dítěte je moment, který člověku převrátí život vzhůru nohama. Mít dědice, pokračovatele rodu a človíčka, který je výsledkem lásky dvou lidí, je opravdu jedinečné. Očekávání potomka je krásné období, které si zpravidla pamatujeme po celý život. Co když se ale otěhotnět nedaří?

Když se dítě nedaří

Neplodnost je zdravotní diagnóza, k níž je třeba přistupovat stejně jako ke každé jiné nemoci. Sterilita, jak se neplodnost odborně označuje, znamená neschopnost počít dítě přirozenou cestou. Když mají partneři déle než rok nechráněný styk a stále se jim nedaří otěhotnět, je třeba začít jednat. Pojem neplodnost sice zní hodně definitivně, dá se však zpravidla léčit, a to změnou životního stylu nebo za pomoci metody asistované reprodukce. K léčbě je však třeba přistoupit včas.

Věk hraje důležitou roli

Průměrný věk matek v Evropě se všeobecně zvyšuje. Statistiky v České republice ukazují, že v roce 2022 dosáhla hranice 30,5 roku. Podle odborníků je však vhodné otěhotnět mezi 20. a 30. rokem věku. Na vrcholu plodnosti je žena před třicítkou a po ní plodnost prudce klesá. Naopak se zvyšuje riziko vzniku genetických vad plodu.

Co se dá dělat

Pokud se ženě dlouhodobě nedaří otěhotnět, je třeba vyhledat odborného lékaře – gynekologa. Ten provede potřebná vyšetření, stanoví anamnézu a navrhne další postup řešení. Na místě je změnit životní styl, zaměřit se na zdravou a vyváženou stravu, správnou duševní hygienu i dostatek pohybu a spánku. Pokud se stále otěhotnět nedaří, další možností je asistovaná reprodukce.

Se zvyšujícím se věkem prvorodiček úměrně narůstá i počet IVF terapií. “V roce 2022 stoupl počet cyklů asistované reprodukce na naší klinice o 22,3 procent. Do léčby přitom vstupují ženy průměrně ve věku 36,5 let, tedy v době, kdy i šance na úspěch pomocí metody asistované reprodukce výrazně klesají,” upozorňuje MUDr. Hana Višňová, Ph.D., vedoucí lékařka kliniky IVF Cube. Problémy s neplodností se přitom netýkají pouze žen: “Je dokázáno, že za neplodnost bývají muži zodpovědní ve 40 procentech případů, přesně tak jako ženy. Ve zbývajících 20 procentech jde o kombinaci problémů obou partnerů.”

Prevence je základ

Včasnou návštěvou specialisty a preventivní diagnostikou lze předcházet problémům s plodností. K dispozici jsou i metody na její ochranu, jako jsou například kryokonzervace vajíček nebo spermií. I zde však hraje důležitou roli čas. “Mnozí lidé berou téma neplodnosti na lehkou váhu v naivní víře v dnešní schopnosti vědy a medicíny. Takovým evropským evergreenem dnes je, že ženy pořízení miminka odkládají kvůli kariéře a v pětatřiceti zjistí, že optimální věk dávno propásly a ani věda, na kterou spoléhaly, není zcela všemocná,” dodává MUDr. Višňová.

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů