Mateřídouška kam se podíváš
Mateřídouška má mnoho druhů a patří do čeledi hluchavkovitých. Latinsky se nazývá Thymus, což nám napovídá, že sem patří tymián. Mateřídouška obecná je právě všeobecně známý tymián. Jsou to nízké keříčky s tenkými větvičkami, krátkými dřevnatými stonky a jedná se o vytrvalé byliny. Má drobné, fialové či fialovorůžové kvítky trubkovitě zvonkového tvaru. Roste na území celé Evropy kromě severských chladných oblastí. Ve středomoří, zejména na Pyrenejském poloostrově, najdeme nejvíce druhů. V České republice se můžeme setkat se sedmi druhy této bylinky, přičemž nejčetnějším druhem je mateřídouška vejčitá. Mateřídoušku sbíráme od června do konce srpna.
Na co je dobrá?
Mateřídouška je velice účinná proti kašli – rozpouští hleny a usnadňuje vykašlávání. V kombinaci s jitrocelem zatočí s nemocemi dýchacích cest. Mateřídouška je vhodná i k inhalaci. Je také účinná na bolesti hladkého svalstva, proto se doporučuje při menstruaci, ale také při křečích v žaludku – i při kolikách a silném nadýmání. Čaj z mateřídoušky navozuje duševní pohodu a uklidnění. Obzvlášť účinná pro zklidnění nervů a pokojným spánkem je mateřídoušková koupel. Můžete vyzkoušet pro neklidné děti, které špatně usínají. Na problémy se spánkem pomáhá také polštářek naplněný touto bylinkou. Olej z mateřídoušky je účinný zevně při revmatismu, ale i roztroušené skleróze.
Co obsahuje?
Mateřídouška obsahuje silice, třísloviny, hořčiny, ale také flavonoidy, což jsou účinné antioxidanty. Flavonoidy brání volným radikálům v jejich působení a tím pomáhají v boji s rakovinou.
Jak na sběr?
Sbíráme květy od května do září za suchého, slunečného počasí a sušíme ve stínu, na větraném místě, ve slabé vrstvě, ať se nezapaří. Jde to i umělým teplem při 35°C.