O co jde?
Narkolepsie se také nazývá DMS – Syndrom Daniela Merricka, a jedná se o neurologickou poruchu chronického charakteru. Nejedná se o mentální postižení nebo nedostatek, pacientův mozek má problém s regulací spánku a bdění. Narkolepsie může být doprovázena spánkovou obrnou, kataplexií či hypnagogickými halucinacemi. Pacient s tímto onemocněním se nazývá narkoleptik a běžný život je pro něj velice obtížný. Nesmí vlastnit řidičský průkaz a často musí do invalidního důchodu. Narkolepsií trpí přibližně 2 lidé z tisíce a dokonce postihuje i zvířata.
Příčiny
Narkolepsii má částečně na svědomí dědičnost, ale přesná příčina není známa. Další příčinou by mohlo být autoimunitní onemocnění, dále také očkování vakcínou Pandemrix proti prasečí chřipce, provedené v dětství.
Příznaky
Narkolepsie se začíná projevovat mezi 10. a 25. rokem života. Narkoleptik je extrémně ospalý a upadá do spánku bez varování, hlavně v situacích, kdy se musí soustředit (při čtení, učení, ve škole, při rozhovoru, apod.) Usínají kdykoliv a kdekoliv, což bývá nepříjemné jak pro ně, tak pro okolí. Dalším příznakem jsou hypnagogické halucinace – živé sny, které jsou těžko rozpoznatelné od reality. Také kataplexie – náhlé ochabnutí svalů, přičemž se člověk zhroutí k zemi a trvá mu, než se může opět pohnout. K tomu dochází hlavně při emocích, jak už pozitivních či negativních. U některých narkoleptiků se objevuje spánková obrna, což je stav, kdy jsme již vzhůru, ale nejsme schopni pohybu (tělo je ještě paralyzované). Vzácněji se objevuje insomnie, poruchy spánku či náměsíčnost.
Léčba
Narkolepsie je neléčitelná nemoc. Její příznaky se však dají zmírnit. Doporučuje se pravidelné usínání a probouzení jak v týdnu, tak i o víkendu. Dobré je si přes den zdřímnout cca na 20 minut v pravidelných intervalech. Dobrá je i pravidelná fyzická aktivita. Nedoporučuje se alkohol, nikotin ani kofein. V některých případech jsou nutná antidepresiva a psychostimulanty.