O co se jedná?
Mnoho lidí považuje náměsíčnictví a noční můry za celkem běžný jev, ale ve skutečnosti se jedná o onemocnění. Oboje patří mezi neorganické poruchy spánku, tzn.že nemají fyzickou příčinu. Patří mezi parasomnie a objevují se nejčastěji u dětí. Zatímco náměsíčnost je narušení lidského vědomí, noční můry jsou živé sny, které jsou provázené strachem.
Příčiny
Náměsíčnictví se nejčastěji objevuje u dětí, které jsou citlivé. Když jsou pak vystavené stresu nebo úzkosti, může to způsobovat náměsíčnost. Svou roli také hraje dědičnost a genetika. Pokud se však náměsíčnictví objeví u dospělého jedince, mohou být příčinou neurologické poruchy nebo užívání návykových látek.
Noční můry mají stejné příčiny jako náměsíčnictví – dědičnost, genetické faktory, stres a úzkosti. Někteří odborníci se domnívají, že u dětí jde o vývoj centrálního nervového systému. Tím pádem samy postupně odezní.
Příznaky
Náměsíčnost – objevuje se spíše v první třetině noci, dítě se většinou posadí na posteli, začne mluvit pro sebe, někdy pak začne chodit po místnosti. Občas může i stěhovat nábytek nebo i odejít z místnosti. Po probuzení o ničem neví a je zmatené. V některých případech je nutné dítě budit velice jemně a stále stejnou větou, aby se nepolekalo.
Noční můry – objevují se jak u dětí, tak dospělých (častěji u žen). Jde o velice živé sny, které jsou děsivé. Někdy i křičí ze spaní, po probuzení si sen živě pamatují a jsou schopni ho odvyprávět. U dětí kolem čtvrtého roku života se také objevují noční děsy, které jsou obdobou nočních můr. Dítě křičí ze spaní a po probuzení o tom neví. Postupem času vymizí a spánek se vrátí do normálu.
Léčba
U náměsíčnosti i nočních můr se nejdříve pacientovi doporučí navštívit spánkovou laboratoř, kde zůstává na pozorování. Lékař provede tzv. polysomnografické vyšetření, které spočívá v měření elektrických vzruchů v organismu během spánku. Na kameře bývá zaznamenáván i pohyb a dechová aktivita. Poté se doporučí individuální léčba. Důležité bývá odstranit stres a napětí, dodržovat relaxační terapie, atd.