Kardiovaskulární onemocnění
Kardiovaskulární onemocnění je hlavní příčinou úmrtí celosvětově.
ICD (Implantable cardioverter-defibrillator)
ICD (Implantable cardioverter-defibrillator) je defibrilátor, který lékaři implantují pacientům ohroženým na životě kvůli onemocnění srdce. Přístroj monitoruje srdeční rytmus pacienta a pokud vznikne život ohrožující arytmie, jako je například fibrilace komor, vydá výboj, který tuto arytmii přeruší a zachrání tak pacientovi život. Stejně tak přístroj zasáhne při ohrožení pacienta komorovou tachykardií. ICD sám vyhodnotí nutnost vydání výboje.
Historie a vývoj ICD v ČR
První přístroj na tuto úpravu srdečního rytmu u nás lékaři voperovali pacientovi v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) už v roce 1984. Nyní jsou tyto přístroje podstatně menší a jejich implantace je celkem snadným lékařským výkonem.
Vliv magnetické rezonance (MRI) na ICD
Bohužel u pacientů s ICD nebylo možné provádět vyšetření magnetickou rezonancí, protože působením magnetického pole může dojít k poškození přístroje. Přitom vyšetření magnetickou rezonancí patří ke standardním vyšetřením a potřebuje je stále více pacientů. Magnetická rezonance, neboli MRI (magnetic resonance imaging), je technika používaná ve zdravotnictví k zobrazování vnitřních orgánů těla. Díky rozsahu nastavení tohoto vyšetření je možné dosáhnout rozlišení, které dalece přesahuje možnosti rentgenu či CT. Dalšího zlepšení vyšetření může být ještě dosaženo podáním kontrastní látky, která pomůže odhalit přítomnost zánětů nebo nádorových tkání.
Pokroky v technologii ICD
Byla již vyvinuta zařízení ICD, která mohla být před vyšetřením pacienta magnetickou rezonancí naprogramována do zvláštního režimu a po vyšetření je lékař znovu ručně přeprogramoval. Je to však proces poměrně technicky a časově náročný.
Právě proto je nové vysoce moderní zařízení vyvinuté společností BIOTRONIK velkým přínosem. Toto zařízení je možné naprogramovat dva týdny před vyšetřením MRI tak, aby automaticky detekovalo prostředí magnetické rezonance. Pak přístroj automaticky upraví svou činnost na dobu vyšetření a po něm opět obnoví svůj běžný provoz. Tím se podstatně zkrátí doba, po kterou ICD pracuje v režimu vyšetření magnetickou rezonancí, což je pro léčeného pacienta velmi příznivé. Lékaři se proto snaží, aby většina pacientů měla již přístroj kompatibilní s magnetickou rezonancí.
Dálkové monitorování pacientů
Další neméně důležitou součástí léčby pacienta s implantabilním kardioverterem-defibrilátorem je jeho dálkové monitorování v domácím prostředí s denním vyhodnocováním výsledků. Zařízení BIOTRONIK Home Monitoring je možné naprogramovat na každodenní přenášení údajů, a tak může lékař rychle zjistit zhoršení stavu pacienta. Včasné zachycení těchto příznaků může ve spoustě případů zachránit pacientovi život. Nově publikovaná studie TRUECOIN ukazuje, že Home Monitoring výrazně snižuje celkovou úmrtnost pacientů právě díky zpomalení progrese srdečního selhání.
Toto domácí monitorování je k dispozici pacientům s nemocemi srdce ve více než 65 zemích celého světa. BIOTRONIK Home Monitoring je průkopnický a oceňovaný dálkový systém monitorování srdečního tepu. Upozorní lékaře na změny ve stavu pacienta a přístroje, a v neposlední řadě velmi přispívá ke klidu pacienta.
Význam osobního kontaktu a vzdáleného monitorování
Osobní kontakt lékaře s nemocným rozhodně nepřestane mít svůj zásadní význam. Nicméně dálkové monitorování sníží počet ambulantních kontrol při zkvalitněné zdravotní péči, a tím přispěje ke zlepšení kvality života nemocných s implantovanými kardiostimulátory či defibrilátory.