Na podzim padají listy ze stromů a podobně to máte i vy s vašimi vlasy?

Děsí vás pozůstatky vaší hřívy uvězněné v hřebenu po česání? Vypadávání vlasů bývá na podzim a v zimě intenzivnější než ve zbytku roku. Jaké jsou příčiny větší ztráty vlasů a jak se jí bránit?

Zima je pro naši pokožku celkem dost náročné období

Podobně to mají i vlasy. Velké teplotní rozdíly mezi venkovním a vnitřním prostředím. Nošení více vrstev oblečení a pokrývek hlavy. To vše se podepisuje na kvalitě pokožky, ale nejen to.

Co je normální

Statistiky uvádějí, že člověk denně ztratí přibližně 100 vlasů, a to je zcela normální. V chladném období roku se ale může zdát, že je jejich vypadávání větší než obvykle, ale není třeba se hned děsit. Může se jednat o přirozený cyklus, protože vlas má “životnost” přibližně 100 dní a po této lhůtě jednoduše vypadne. U většiny žen nastává růstová fáze vlasu v létě a doba jeho ztráty tak připadá právě na zimní období.

Problém se však objevuje ve chvíli, kdy jsou úbytky vlasů intenzivní po delší dobu. Zde je třeba hledat příčinu a přistoupit k určitým opatřením.

Nejčastější příčiny vypadávání vlasů:

1. Přirozené vypadávání v důsledku ukončení životnosti vlasu

O kterém jsme již mluvili.

2. Zdravotní problémy

Na kvalitě i kvantitě vlasů se může podepsat například autoimunitní onemocnění, ale také kožní problémy nebo hormonální změny, ať už v důsledku poruchy činnosti štítné žlázy nebo třeba přechodu. U mužů je nejčastější příčinou ztráty vlasů zvýšená hladina testosteronu, která je nejvyšší zpravidla mezi 20 – 30 rokem života. V takových případech není na místě příliš otálet a včas navštívit lékaře, který situaci zhodnotí a případně zvolí potřebnou medikaci.

3. Nedostatek vitamínů

Snížená hladina vitamínu B, ale také D hraje svou roli při vypadávání vlasů. Zejména v zimním období, kdy je méně slunečního svitu, je vhodné tělu tyto vitamíny zvýšeně dodávat, například stravou nebo potravinovými doplňky.

4. Životní styl

To, jak žijeme, se odráží i na celkové kondici našeho organismu. Na kvalitě vlasů se proto podepisuje nezdravá strava, nedostatek spánku, ale i to, jak moc stresu v životě máme a jak se s ním dokážeme popasovat.

5. Nevhodná kosmetika a styling

Přípravky na vlasy obsahující parabeny a zejména silikony mohou hřívu poškozovat, protože se ukládají do struktury vlasu, a ten je v důsledku toho vysušený a lámavý. Ani fénování horkým vzduchem, kulmování či žehlení vlasů jim na kvalitě nepřidá. Pokud se bez těchto stylingových pomocníků neobejdete, myslete na to, že je nutné dopřát hřívě takové přípravky, které ji předem na takovou zátěž připraví. Obecně se doporučuje používat přírodní kosmetiku. Vzhled a kvalitu vlasů lze navíc podpořit použitím bylinek či konzumací zelených potravin jako jsou chlorela a zelený ječmen.

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů