Léto pomalu končí a o slovo se začíná hlásit podzim. Počasí s nižšími teplotami a častým výskytem ranních mlh bývá pro lidský organismus náročné. Nejen teplotní výkyvy, ale také častější výskyt virových onemocnění nám znepříjemňují život. Už od září je proto dobré posilovat imunitu, ať už otužováním či zvýšeným příjmem vitamínů. I jednotlivé orgány v těle potřebují svou dávku péče a v první polovině září jde především o slezinu.
Uložena je v levé části břicha, pod bránicí a před újmou chrání slezinu žebra. Jde o orgán menší, který v obvykle váží 50 – 200 gramů. Pokud má normální velikost, nelze ji najít pohmatem.
Funkce v těle
Slezině se také přezdívá filtr těla a je důležitou součástí imunitního systému organismu. Jejím úkolem je filtrovat krev, odstraňovat z ní přestárlé nebo poškozené buňky, ale nejen to. Tento nenápadný orgán o velikosti sevřené pěsti má i další důležitou funkci, protože v něm dozrávají bílé krvniky a sídlí zde také imunitní buňky, které dokáží rychle reagovat na vpád tzv. opouzdřených bakterií, jakými jsou například meningokoky či pneumokoky. Jejich vyslaný varovný signál dá imunitě včas na vědomí, že je třeba zahájit likvidaci nepřítele. Lidé, kteří žijí v důsledku úrazu či nemoci bez sleziny, jsou vůči útokům takových patogenům výrazně méně chráněni. Při vpádu takových bakterií do organismu hrozí vznik závažné infekce, která může mít i fatální následky.
Slezina se společně s žaludkem podílí také na trávicím procesu, kde napomáhá při rozkladu potravy. Ze stravy, kterou zkonzumujeme, dokáže vyrobit energii pro naše tělo.
Proč je v září ohrožená?
Tradiční čínská medicína je staletími prověřené lékařské učení, které je založené na teorii, že v tělo prostupuje a v drahách proudí energie, která ovlivňuje náš zdravotní stav. Dle tohoto učení je v první polovině září v oslabení právě slezina, a proto je dobré ji podpořit. Zásadní roli v posilování funkce tohoto orgánu hraje strava. Na začátku podzimu je proto vhodné omezit mléčné produkty, které tělo mohou zakyselovat a celkově vsadit na pokrmy lehčí a méně tučné. Nedoporučuje se ani častá konzumace syrové zeleniny a ovoce. Mnohem lepší variantou je ovoce i zeleninu krátce podusit. Sice ztratí trochu vitamínů, ale díky tepelné úpravě jsou takové potraviny pro tělo lépe stravitelné a méně zatěžující.
Vyvarovat bychom se měli též nadměrné konzumaci alkoholu (což platí v podstatě pro celý rok), pití kávy omezit na nezbytně nutnou dávku a navečer se nepřejídat.
Prostředky pro posílení sleziny
Slezině „chutnají“ potraviny jako batáty, kořenová zelenina, luštěniny, rýže i plodiny hořké jako například čekanka nebo rukola. Nejen strava, ale také potravinové doplňky posílí její funkci. Slezině prospívá tinktura z vytrvalé byliny echinacey, která významně podporuje imunitu. Kdo má rád bylinkaření, nic nezkazí pitím čaje z řepíku lékařského, puškvorce či kopřivy.