Co to je?

Lidský mozek je jedním z nejdůležitějších orgánů v těle. Možná proto je chráněn několika obaly, které jsou dobře prokrvené. Mozek je okysličován tepnami a cévami. Za určitých okolností se může stát, že céva v mozku praskne – například díky vysokému krevnímu tlaku, a to mluvíme o primárním krvácení. Na druhé straně může dojít k sekundárnímu krvácení po úderu či úrazu hlavy. Oba případy jsou život ohrožující a je nutná neodkladná péče lékaře, který rozhodne o postupu. Je důležité co nejrychleji volat záchrannou službu.

Příčiny

Jak již bylo zmíněno, krvácení do mozku může způsobit prasknutí cévy způsobené vysokým krevním tlakem. Proto by lidé trpící tímto zdravotním problémem měli dbát zvýšené opatrnosti a dodržovat doporučenou léčbu. Také nadměrné užívání alkoholu a kouření může být příčinou. Dalším spouštěčem bývá dlouhotrvající stres či nadměrná nepřiměřená námaha. Jednou z příčin je také dědičnost – přesněji řečeno výduť na mozku, která bývá vrozená. Lidé s mozkovou výdutí by se neměli příliš namáhat, věnovat se náročným sportům a často se ohýbat/předklánět. Příčinou bývá také úraz hlavy způsobený pádem (zejména u dětí) či pracovním úrazem, úderem (např. při přepadení).

Příznaky

V některých případech se mozkové krvácení projevuje stejně jako mozková mrtvice, kde dochází k ucpání cévy. To se odhalí pomocí CT či magnetické rezonance mozku. Někdy při krvácení do mozku vznikne hematom a ten tlačí na mozkovou tkáň, což má za důsledek poruchy vědomí, poruchy řeči a omezení hybnosti končetin. Vzácněji se může objevit epileptický záchvat. Jestliže dojde k těžkému úrazu hlavy, může se objevit akutní hematom ve spojení se zhmožděním mozku. Příznakem pak jsou různě velké oční zorničky, poruchy vědomí a obrna končetin. Pozor! Může také dojít k chronickému hematomu, který se postupně zvětšuje i měsíce a člověk se může projevovat zmateně nebo utlumeně, také se objevují závratě nezřídka i bolesti hlavy. Krvácení do mozku se také rozlišuje podle toho, v jaké oblasti k němu dochází.

Léčba

Lékař nejprve provede buď RTG, CT či magnetickou rezonanci a dle výsledků se rozhodne pro vhodnou léčbu. Někdy bývá nutný chirurgický zákrok.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit