Co to je?
Mononukleóza, jinak také infekční mononukleóza, mezi lidmi bývá také označována jako „nemoc z polibků“, je virové, nakažlivé onemocnění, které se přenáší slinami. Způsobuje ho virus Epstein-Barrové, jenž patří do rodiny herpes virů – ty způsobují mimo jiné i plané neštovice a opary na rtech. Virem se nejčastěji nakazí děti ve školce či škole, jak mezi sebou, tak infikovanými hračkami či jinými předměty. Není však výjimkou mezi adolescenty a dospělými. Pokud člověk jednou infekční mononukleózu prodělá, získává pak doživotní imunitu.
Příčiny
Mononukleózu způsobuje virus Epstein-Barrové, který se slinami přenáší například při polibku, při oslintání hračky či jiného předmětu – zejména u malých dětí, ale také pitím z jedné láhve, atp. Inkubační doba je přibližně čtyři až šest týdnů. Důležité je zmínit, že mononukleóza nepatří mezi silně nakažlivá onemocnění. Častěji jsou postiženi lidé s oslabenou imunitou. Někdy se také stává, že se člověk nakazí, virus je přítomen v organismu a nemoc propukne až tehdy, když je člověk vystaven stresu nebo dlouhotrvající únavě. Někdy nepropukne vůbec.
Příznaky
Infekční mononukleóza bývá těžko rozpoznatelná. Její příznaky jsou podobné angíně či nachlazení. Mezi nejtypičtější příznaky patří nadměrná únava, nateklé krční uzliny, bolest v krku, objevuje se bílý povlak na jazyku, dlouhotrvající horečka kolem 39°C, zimnice, bolest svalů a nepříjemné pocení. U mononukleózy bývají zvětšená játra a slezina. Výjimečně se objevuje i vyrážka, která se shlukuje do skvrn. Vzácněji infekční mononukleóza probíhá bez příznaků a lékař později objeví při krevních testech protilátky.
Léčba
Lékař zjistí mononukleózu u pacienta pomocí krevních a jaterních testů. Pokud se lékaři výsledky nezdají, provede testy další – na specifické protilátky. Léky na mononukleózu neexistují, na srážení horečky se užívají antipyretika a doporučuje se klid, žádná fyzická námaha. Někdy bývá nutná speciální dieta. Léčba ve většině případů probíhá půl roku.