Co to je?
Bolesti hlavy mají různý charakter a mohou být průvodním jevem mnoha onemocnění. Nejčastěji se rozdělují na dva typy – tenzní a vazomotorické. Mají rozličnou délku trvání i intenzitu. Nejintenzivnější až nesnesitelná bývá migréna, kdy bolest pulzuje uvnitř hlavy a trvá i několik hodin či celý den. Migréna bývá doprovázena dalšími příznaky, jako je zhoršené vidění a zvracení.
Příčiny
Pokud je člověk ve stresu, příliš se namáhá, je přepracovaný, apod., jeho svaly se dostávají do napětí a to vyvolává bolest hlavy – tzv. tenzní. Naopak migréna, ta bývá dědičná a trpí jí převážně ženy. Hlavní příčiny nejsou dosud známy, ale některé studie prokázaly, že by mohlo jít o nízkou hladinu serotoninu v mozku (serotonin je přenašeč nervových vzruchů). Předpokládá se, že vliv na vznik migrény mají také spazmy na tepnách, které zásobují mozek krví. Spouštěčem bolestí hlavy a migrény pak bývají např.: hormonální změny, změny počasí a tlaku, nedostatek spánku, stres, přepracovanost, bolesti zubů, kouření, alkohol, ale i hlučné prostředí, prudké světlo, aj.
Příznaky
Bolesti hlavy se projevují bolestí části či celé hlavy a šíje. Občas může být cítit i v horních zubech. Migréna přichází postupně a mezi prvotní varovné příznaky patří barevné mžitky před očima, zúžené zorné pole, vlnité obrysy, někdy i zvonění v uších, chvění, dále také závratě, únava a zvracení. Pokud jsou migrény nebo bolesti hlavy časté a úporné, měli byste navštívit lékaře.
Co můžu udělat?
Analgetika a acylpyrin proti bolesti hlavy pomohou, ale lidský organismus může ztratit přirozenou schopnost ji potlačovat. Potravinové doplňky jako hořčík a vápník udržují zdravé cévy a tím jsou vhodné pro prevenci. Při stresu můžete užívat třezalku, meduňku, heřmánkový čaj a na nespavost kozlík lékařský. Také je dobré bolestem hlavy a migrénám předcházet dodržováním pitného režimu, cvičením (protahováním svalů), zdravou stravou, apod. Věděli jste, že sloučeniny aminy obsažené v jídle a pití vyvolávají migrénu? Ve vyšším množství mohou být karcinogenní.