Krásná léčivá květina
Měsíček lékařský, latinsky Calendula officinalis, patří do čeledi hvězdnicovitých a jedná se o jednoletou rostlinu. Tato léčivka dorůstá výšky 30-50 cm, má ochlupený stonek a bohatě větvenou lodyhu s podlouhlými listy. Květy jsou výrazné, žluto oranžové, a proto se měsíček lékařský běžně pěstuje na záhoncích jako okrasná květina. Není náročná na pěstování, ale má ráda slunné místo. Do České republiky byla dovezena z jižní Evropy.
Na co se používá?
Měsíček lékařský je využíván pro své léčivé účinky již od antiky. Je také známo, že byl používán jako barvivo a koření (místo šafránu). Vnitřně je měsíček dobrý při žaludečních obtížích – zejména při zánětech střev a žaludku. Je také známo, že se umí vypořádat s kdejakými cizopasníky. Pomáhá při zácpě, ale i menstruačních bolestech. Doporučuje se také při nepravidelném menstruačním cyklu. Látky obsažené v měsíčku dokáží ničit viry a bakterie, proto tedy působí protizánětlivě. Zevně se měsíček používá při zánětech kůže, při špatném hojení ran, při onemocněních způsobených houbami, dále také při zánětech spojivek a sliznic. Jeho využití je opravdu široké a účinky až zázračné.
Co obsahuje a jak se užívá?
Tato léčivka obsahuje triterpenické saponiny a alkoholy + flavonoidy, ty působí protizánětlivě. Dále také karotenoidy, hydroxycumariny a éterický olej. Pro farmakologické účely se používají sušené květy. Z měsíčku se vyrábí masti, čaje a tinktury.
Na kloktání při zánětech sliznic potřebujeme 1 čajovou lžičku sušených květů, kterou přelijeme 150 ml vroucí vody a necháme 10 minut zakryté louhovat. Kloktáme vlažným odvarem. Na ošetření ran se používá odvar ze dvou čajových lžiček okvětních lístků, které přelijeme 150 ml vroucí vody a necháme 10 minut zakryté louhovat.