V květnu tradičně zaplavují ulice dobrovolníci se žlutými kvítky ozdobenými barevnou pentličkou. Letos bude měsíček lékařský dekorovaný světlomodrou stužkou a tématem aktuální „kytičkové kampaně“ je nádorové onemocnění plic.
Akce Český den proti rakovině se letos koná 10. května a již tradičně ji pořádá Liga proti rakovině Praha. Peníze vybrané z prodeje kytiček, zaslané na sbírkové konto Ligy i finance ze obdržených dárcovských SMS pomáhají financovat projekty, jenž cílí na prevenci nádorových onemocnění a na výchovu ke zdravému způsobu života. Část vybraných peněz putuje také na podporu výzkumu a přístrojového vybavení specializovaných pracovišť a na zlepšení kvality života nemocných pacientů.
Osvědčená tradice
Inspiraci pro pořádání tzv. kytičkových dnů převzali zástupci Ligy proti rakovině Praha z irského konceptu. Základní myšlenkou projektu je informovat veřejnost o nádorových onemocněních, rizicích a prevenci. Zároveň vybírat peníze na podporu výzkumu i péči. V České republice se sbírkové dny konají od roku 1997 a dnes jde již o zavedenou tradici.
Nejstarší sbírková akce v ČR
Žlutý kvítek měsíčku lékařského se bude letos prodávat už po sedmadvacáté a Liga vybrala za desítky let své působnosti více než 370 milionů korun. Šířit osvětu i zásady prevence rakoviny budou i letos řady dobrovolníků z řad studentů a veřejnosti.
Když se plicím nedaří
Hlavním tématem letošní kampaně jsou nádorová onemocnění plic a průdušek. Každý rok zemře v České republice na nádorová onemocnění více než 28 000 lidí. Přitom nejčastější příčinou úmrtí představuje právě karcinom plic. Na jeho vzniku se významně, až z 90%, podílí kouření. Česká republika drží ve světové statistice smutný prim – vyskytuje se na jednom z prvních míst na světě ve vzniku plicní rakoviny u mužů. A co ještě říkají statistiky?
Kuřák 20 cigaret denně má asi třináctkrát vyšší riziko vzniku rakoviny plic, než nekuřák! Výsledek je jasný – kouření škodí zdraví. Více informací o sbírce, onemocnění, prevenci i léčbě naleznete na webových stránkách Ligy proti rakovině Praha.
Zdroj: cdpr.cz
1 komentář
Měsíček lékařský pěstuju v záhonu na zahradě hned vedle levandule. Květy měsíčku průběžně sbírám a suším a následně z něho spolu s dalšími bylinami dělám výborný čaj.