Jedny na něj nedají dopustit, jelikož jim umožňuje bez omezení sportovat i během menstruace. Jiné ho zatracují a bojují s jeho zaváděním. Řeč je o menstruačním kalíšku hygienické pomůcce, která je alternativou běžných menstruačních vložek a tamponů. Jak je to s ním tedy doopravdy? Je skutečně zdravotně nezávadný a vhodný pro každého?

Menstruační kalíšek – novinka na trhu?

Nekončící debaty o menstruačním kalíšku se vyrojily jako houby po dešti – skoro by se zdálo, že tato hygienická pomůcka je úplnou novinkou na trhu. Ve skutečnosti její historie sahá až do roku 1867, ačkoliv do mainstreamu začala pronikat teprve nedávno. Co za tím stojí, není zcela jednoznačné, jisté ale je, že menstruační kalíšek je pro mnohé ženy nenahraditelnou pomůckou, která je navíc šetrná k jejich peněženkám i k životnímu prostředí.

Eko ve všech směrech

K nesporným výhodám menstruačního kalíšku patří jeho nízká cena v kombinaci s dlouhou životností (výrobci uvádí 5-10 let, v některých případech dokonce 15 let). To z něj dělá skvělou volbu jak z ekonomického, tak ekologického pohledu. Zároveň vám jeho používání přinese značnou svobodu a zbaví vás mnoha omezení – některým ženám pravidelné používání kalíšku zmírnilo menstruační bolesti, zkrátilo délku jejich periody a především jim dovolilo sportovat bez omezení, a to včetně plavání.

Zdravotně nezávadný silikon

Menstruační kalíšek se nejčastěji vyrábí ze silikonu, který patří mezi lékařský materiál, na nějž dosud nebyly zaznamenány žádné alergické reakce. Navíc se na jeho povrchu jenom stěží zachytí bakterie, které by mohly vést k syndromu toxického šoku, nebo například k mykózám. Na rozdíl od tamponů nevysušuje poševní sliznici a neuvolňuje žádná syntetická vlákna ani chemické látky.

Individuální záležitost

Jelikož je používání menstruačního kalíšku velice individuální záležitostí, můžete se setkat i se ženami, kterým se příliš neosvědčil. V ojedinělých případech může opakované zavádění vést k narušení poševní sliznice a přirozeného prostředí pochvy, které je důležitou obranou proti bakteriálním infekcím. Stejně tak příliš dlouho zavedený kalíšek může přispět k rozvoji mykóz. Diskutabilní je také podtlak, který se při zavedení kalíšku vytvoří uvnitř pochvy a který pomáhá kalíšek držet na svém místě a brání protékání krve.

Základem je správná péče

Na zdravotní nezávadnost kalíšku má velký vliv péče o něj. Základem je sterilizace kalíšku po každé menstruaci a ideálně i před každým prvním zavedením. Kalíšek stačí převařit ve vodě po dobu 5 minut, nebo ho ve sterilizačním kelímku naplněném vodou vložit na pár minut do mikrovlnky. Důležité je také pravidelné vylévání obsahu kalíšku, četnost pak závisí na síle vaší menstruace, a následné omytí pod tekoucí vodou.

Do doby, než budou k dispozici odborné studie, je konečný verdikt na vás – vyzkoušejte menstruační kalíšek a samy zjistěte, zda je vám jeho používání příjemné. Projděte si širokou nabídku menstruačních kalíšků na Heurece a nezoufejte, pokud vám na poprvé zvolený kalíšek nesedne. Najít vyhovující velikost a tvar chce občas trpělivost – výběr si ale můžete zjednodušit díky recenzím žen, které se podělily o své osobní zkušenosti s používáním menstruačního kalíšku.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů