Druhů máty je několik desítek a mezi nejznámější patří máta peprná. Tato aromatická bylina má velmi široké využití, ať už k medicínským, kulinářským, dekorativním či kosmetickým účelům. Čaj z máty peprné je skvělým pomocníkem do horkých letních dnů, protože organismus nejen osvěží, ale také nabudí.

Jako léčivý prostředek se máta používá už pár tisíc let. Populární byla v Egyptě a jako účinná léčivka byla velmi ceněná i v dobách Antiky. Nepříliš vysoká bylinka patří do čeledi hluchavkovitých a jméno dostala podle nymfy Minty, do níž se zamiloval bůh podsvětí Hádes. To se však nelíbilo Hádově manželce Persefoně, a tak Mintu proměnila ve vonnou bylinku. Podobně jako další aromatické bylinky, byla máta zasvěcena podsvětí a věřilo se, že dokáže rozdmýchat milostnou vášeň. V květomluvě máta symbolizuje ohnivou lásku.

Z čerstvých nebo sušených lístků lze velmi jednoduše uvařit čaj. Z byliny se dá připravit i olej, který je praktický zejména v době, kdy rostlina není v přírodě dostupná, nebo když je člověk na cestách. Mátový olej se používá k inhalaci – skvěle totiž uvolňuje dýchací cesty, pár kapek lze nalít i do koupele nebo s ním potřít štípance či spánky, aby pokožka nesvědila a lépe se usínalo.

Co máta obsahuje a jak působí?

Máta je bohatá na éterické oleje, zejména mentol, který má chladivé, znecitlivující, antiseptické a antimykotické účinky. Na organizmus má pozitivní vliv hned v několika směrech. Zmírňuje žaludeční obtíže, používá se při nadýmání, bolestech hlavy, menstruačních bolestech, k léčbě nechutenství, při zánětech horních cest dýchacích, bolestech zubů, nervových obtížích i podráždění pokožky.

Mentol, který je součástí silice, kterou máta obsahuje, má na sliznice těla chladivý účinek a v silnější koncentraci dokáže i místo znecitlivět. Nic se však nemá přehánět, a protože se jedná o léčivku, měla by se užívat s rozumem.

V těhotenství s mátou opatrně

Éterické oleje podporují látkovou výměnu, ale také stimulují dělohu. Nastávající maminky by proto měly s mátou zacházet velmi opatrně. Přílišná konzumace mátového čaje může vést k předčasnému porodu nebo dokonce potratu. Pozor by měly dát i ty ženy, které trpí těhotenskou cukrovkou a mátě se v době očekávání potomků vyhnout.

Mátový čaj je skvělé osvěžení do teplého počasí

Z lístků máty peprné lze snadno připravit čaj. Stačí je přelít horkou vodou a vylouhovat. Čaje s vůní peprmintu jsou velmi oblíbené zejména v teplých arabských státech, konkrétně Maroku, kde se podává čaj ze směsi zeleného čaje gunpowderu a máty druhu nana. Vznikne osvěžující a nabuzující čaj touareg, který se navíc osladí pořádnou porcí cukru a pije se z měděných nebo stříbrných konviček.

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Rizikové léky v těhotenství, víme na co si dát pozor

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů