Když máme zdravotní problém, sáhneme spíše po prášcích či jiných farmaceutických výrobcích, než-li po bylinkách. Přitom léčivé rostliny v mnoha případech pomohou lépe a rychleji. A další jejich plus je, že nezatěžují tolik naše játra. V tomto článku se podíváme na ty, které nás zbaví problémů se zažíváním.
Andělika
Ta je dobrá při nechutenství, při lehkých křečích žaludku a střev, ale také při nadýmání a tzv. nafouklosti. Z této bylinky používáme kořen. Seženeme ho v lékárně nebo v prodejnách s bylinkami, buď v podobě tinktury, nebo v čajových sáčcích. Odvar si můžete připravit přímo z kořene anděliky, tak že jej nadrtíte a jednu čajovou lžičku přelijete 150ml vroucí vody. Necháme zakryté deset minut louhovat a popíjíme půl hodiny před jídlem.
Heřmánek
Tato léčivka se doporučuje při zánětech zažívacího ústrojí a křečích v oblasti žaludku a střev. Heřmánek je k sehnání v lékárnách, ale i obchodech s potravinami – zde pozor na kvalitu. Při potížích se používají hotové preparáty nebo čaje. Čaj užíváme třikrát až čtyřikrát denně, dokud obtíže nepominou.
Máta peprná
Pokud máte problémy se žlučovody, střevy, pociťujete bolesti spíše v horní části zažívacího traktu nebo máte dráždivý tračník, sáhněte po mátě. Ta je v České republice velmi známá a rozšířená, často se pěstuje na zahrádkách nebo balkónech. Při obtížích se popíjí čaj ze dvou až tří lžiček máty přelitých 150ml vroucí vody. K dostání bývá i v čajových sáčcích a kapslích.
Pískavice řecké seno
Pomáhá při nechutenství a vředech. Je také známo, že snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Při nechutenství užíváme tři čajové lžičky semen v prášku vždy před jídlem a malým množstvím vody. Pokud potřebujete snížit hladinu cholesterolu v krvi, vyzkoušejte užívat cca 25g semen denně.