Kožních onemocnění je celá řada a lékaři dost často předepisují chemické či kortikoidní masti. V některých případech však pomohou bylinky, jak v podobě masti, gelu, krému, ale i ve formě obkladu či koupele. Stačí si jen vybrat vhodnou léčivku a formu podání. Poradíme vám v našem článku.
Brutnák
Tato bylinka je velice účinná na neurodermitidu a záněty kůže. Nejlepší volbou je pak brutnákový olej, ale vyzkoušet můžete i koupelový olej či lotion nebo i kapsle.
Arnika
Arnika je opravdový zázrak přírody. Má široké využití. Na kůži působí protizánětlivě a antibakteriálně, je také účinná na hojení ran. Použít ji pacient může i na furunkl či bodnutí hmyzem. Pozor by si měli dát ti, kteří trpí alergií na složnokvěté rostliny. Někdy se také mohou objevit puchýřky při dlouhodobém užívání. Arnika je k sehnání v masti, krému, gelu, ale i tinktuře. Pokud si květy arniky natrháte, přelijte dvě lžičky sušené bylinky 150ml vroucí vody a nechte deset minut odstát. Poté několikrát denně přikládejte obklady.
Hřebíček
Možná vás překvapí, že i hřebíček zatočí s kdejakým kožním problémem. Dezinfekčně a analergicky působí hřebíčkový olej (při lokálním použití). Hřebíčkový olej je také vhodný na bodnutí hmyzem.
Jitrocel kopinatý
Listy jitrocele jsou výborné na ošetření drobných poranění kůže (je důležité mírně narušit strukturu listů a přiložit). Nať jitrocele působí protizánětlivě a ničí bakterie. Na ošetřování kůže si můžeme vyrobit odvar na obklady – jednu až dvě polévkové lžíce jitrocelové natě zalijeme studenou vodou, krátce na mírném ohni povaříme a odvar se pak necháme odstát. Do vychladlé lázně namáčíme čistou plenu/plátýnko a přikládáme na kůži několikrát denně.
Ořešák královský
Listy tohoto majestátního stromu mají adstringentní účinky a zabraňuje množení plísní. Při vnějším použití pomáhá také při lehčích zánětech kůže. Nejlepší je si připravit odvar na obklady. Dvě až tři čajové lžičky listů se zalijí 100ml studené vody a povaří se 10-15 minut. Poté se odvar scedí a nechá vychladnout. Do odvaru namáčíme čistou plenu/plátýnko a přikládáme na postižené místo několikrát denně.