Bolest na hrudi každého děsí
Nejznámějším příznakem infarktu myokardu je bolest na hrudi, a proto se každý vyděsí, když něco takového sám pocítí. Avšak vždy se o zástavu srdce nemusí jednat. Někdy si člověk prostě a jednoduše skřípne nerv či natáhne sval a bolest takzvaně „vyzařuje“ do vzdálenější oblasti, jako je například hrudník, mezižeberní svalstvo, atp. Rozdíl mezi fyzickou příčinou a infarktem myokardu je snadno rozpoznatelný – u infarktu se jedná o prudkou, nesnesitelnou až pálivou bolest, která ihned způsobuje u člověka strach až šok.
Co může stát za bolestí?
Nejčastější příčinou bolesti mezi žebry, na hrudníku a v oblasti srdce bývá jednorázové fyzické přetížení, které má za následek skřípnutí nervů, natažení svalů či posunutí chrupavek. To se většinou stává, když člověk vykonává pro tělo neobvyklou námahu jako je například mytí oken, věšení záclon, stěhování či přenášení velkých břemen, lezení do výšek, prudké ohýbání, atd. Běžně si ublížíme, když se snažíme pro něco natáhnout, pro něco „vlézt“ do špatně přístupného místa či při prudkém pohybu (např. když nám padá nějaký předmět). V takových případech dostáváme své tělo do nepřirozených a maximálních poloh. Může se tedy přihodit, že se nám skřípne sval, vyhodí kloub nebo dokonce ploténka.
Co dělat?
Pokud se jedná o nesnesitelnou bolest, je důležité navštívit lékaře, nejlépe odborníka, který potvrdí, zda nedošlo k natržení svalu či vazu, k prasklině na chrupavce či vyhřeznutí ploténky a uskřípnutí míchy. Pokud se nejedná o závažnou zdravotní obtíž, můžeme například navštívit fyzioterapeuta nebo fundovaného maséra, který nám od bolesti může pomoci. Vhodné bývají i analgetické masti proti bolesti. V některých případech pomáhají i bylinné mastičky, které uvolňují. Rozhodně je důležité být v klidu, tělo již nepřepínat a spíše se lehce protahovat. Nahřívání taktéž není od věci. Někdy pomůže bylinná koupel.