Aromatická a jedinečná bylinka

Máta peprná je jedna z nejznámějších a nejpoužívanějších bylinek. Díky své svěží chuti a výrazné vůni se používá do různých koktejlů. Neméně oblíbený je také mátový čaj. Máta peprná se také hojně využívá v potravinářském průmyslu – na výrobu žvýkaček, cukrovinek, čokolád, atp. Zajímavostí je, že tuto léčivku znali již ve Starém Egyptě a dávali ji svým panovníkům do hrobek jako posmrtný dar. I ti nejznámější léčitelé mátu zmiňovali ve svých zápiscích. Hlavně pro její účinky na žaludek.

Jak máta vypadá?

Asi není nutné mátu dlouze představovat. Je to vytrvalá bylina, která má lehce nafialovělé, rozvětvené stonky. Dorůstá výšky až 90 cm. Její listy jsou podélné, vejčité, květy jsou uspořádány v hustých přeslenech a zbarvené do fialova. Máta patří do čeledi hluchavkovitých a má mnoho druhů, které se liší chutí i vůní.

Na co se máta používá?

Máta peprná obsahuje éterické oleje, jejichž hlavní složkou je mentol a menthon. Dále také hořčiny, falvonoidy a třísloviny. Tyto účinné látky pomáhají při nevolnosti, nadýmání a křečích v žaludku. Máta peprná podporuje vylučování trávicích šťáv a žluči. Vhodná je také při nachlazení – inhalace pomáhá při zánětech dýchacích cest.

Jak mátu použít?

Máta je vhodná v horkých letních dnech do studené vody s citrónem, nápoj je pak opravdu osvěžující. Skvělá je také na čaj – mátu nasušte a odrhejte listy. Poté stačí tři až čtyři čajové lžičky nasušené bylinky přelít 250ml vroucí vody a nechat přibližně deset minut louhovat. Vyrobit si také můžete tinkturu – na jeden díl máty se použije pět dílů alkoholu (nejlépe 45%). Nechat týden macerovat na teplém místě a poté slít přes plátýnko do neprůhledné tmavé lahvičky. V jedné dávce se pak užívají 2ml, při obtížích třikrát denně.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů