Co to je?
Máta peprná je jedna z nejznámějších bylinek, díky své svěží vůni a chuti. Její aroma a výtažek se používá do žvýkaček, bonbónů, zubních past a ústních vod. Nejenom, že odstraní pach z úst, ale pomáhá při problémech se zažíváním. Máta peprná je křížencem máty klasnaté a vodní. Kvete od července do září a sklízí se v létě. Běžně se pěstuje na zahradách, ale i průmyslově. Pěstuje se pro svůj obsah mentholu, flavonoidů a dalších zdraví prospěšných složek, dohromady jich je cca čtyřicet.
Využití
Máta peprná je velice účinná při potížích se zažíváním. Uvolňuje střevní křeče a plynatost. Je vhodná při příznacích syndromu dráždivého tračníku, který charakterizují bolesti břicha, střídavé zácpy a průjmy. Máta také reguluje odtok žluče, tím napomáhá v prevenci před žlučovými kameny. Tato léčivka se též využívá při výrobě antacid, léků proti překyselení žaludku. Velice účinná je také při nepříjemném zápachu z úst. Pokud trpíte divertikulózou, je vhodné popíjet mátový čaj. Ten je také dobrý při zúžení průdušek.
Zevně se dá používat mátový olej, který se z rostliny získává parní destilací. Pomáhá při svalových bolestech. Pokud by se při použití na kůži objevila vyrážka, ihned olej přestaňte používat. Tento vedlejší účinek se objevuje zřídka. Při nachlazení se může máta peprná inhalovat, uvolňuje dýchací cesty.
Užívání
Mátový čaj můžete popíjet třikrát až čtyřikrát denně, buď po jídle, nebo mezi jídly. Přičemž použijete dvě až tři lžičky sušené bylinky a přelijete 0,25 ml vroucí vody, zakryjte a necháte cca 10 minut louhovat. Mátová tinktura se kape do vody a poté se popíjí – cca 10-20 kapek. Mátový olej, při užití vnitřně, je dobrý ve formě enterálních tobolek. Ty se rozpouštějí až ve střevech, což je nejúčinnější na zažívací potíže. K osvěžení dechu lze používat mátový olej přímo – dvě až tři kapky na jazyk. Ke zmírnění bolesti svalů, vtírejte několik kapek oleje třikrát denně do kůže.