Co to je?
Málárie je nebezpečné až smrtelné onemocnění, které se vyskytuje v tropických a subtropických pásmech, zejména v rozvojových zemích či chudých oblastech. Nejvyšší výskyt je zaznamenán v: Libérii, Kambodži, Keně, Tanzánii, Malawi a Pobřeží Slonoviny. Onemocnění způsobuje parazit z kmene Apicomplexa, který je přenášen z člověka na člověka (či zvíře) komárem rodu Anopheles. Ročně se nakazí přibližně 300 milionů lidí, nejvíce však v subsaharské Africe. Na malárii zemře cca jeden milion lidí za rok, bohužel nejčastěji děti do pěti let.
Známé hned několik druhů malárie – malárii tříděnnou, čtyřdenní a tropickou.
Příčiny
Parazit se do lidské krve dostane štípnutím od komára. Člověk se stává hostitelem, kdy parazit nejprve napadá játra, zde může dlouhodobě žít. Nejdříve se neobjevují žádné příznaky. Poté dochází k infekci červených krvinek. Příčinou může být i kontakt s nakaženým člověkem.
Příznaky
Inkubační doba je deset dnů až několik měsíců. Nejdříve se neobjevují žádné příznaky, později člověka začne bolet hlava, je mu nevolno, zvrací a pociťuje svalovou slabost. Bohužel příznaky jsou těžko rozpoznatelné od běžného nachlazení nebo chřipky. Dalším stádiem je praskání červených krvinek, jež se označuje jako malarický záchvat. Pacient začne pociťovat zimnici a má třesavku, která trvá přibližně dvacet minut. Poté se objevuje vysoká horečka a pocení. Záchvat po několika dnech odeznívá a pacient začíná normálně fungovat. Dokud se neobjeví další. Počet záchvatů se může postupně snižovat. Že se jedná o malárii lze rozpoznat díky snižujícímu se počtu krvinek tedy tzv. anémii.
Prevence a léčba
Před návštěvou tropických a subtropických oblastí je důležité se nechat naočkovat. Někdy se doporučuje užívat léky již před odjezdem, v průběhu pobytu i po návratu. Důležité je se chránit před komářím bodnutím.
Jestliže se u vás objeví příznaky malárie, vyhledejte lékařskou pomoc. Malárie může být i smrtelná.