Co to vlastně je?

Roup dětský je poměrně časté dětské onemocnění, kterým se obvykle děti nakazí v předškolním a školním věku. A to v prostředí s vysokým počtem osob, kde se roupy velice jednoduše šíří, obzvláště když není dobře dodržována hygiena – tzn. správné mytí rukou. To je důležité zejména po návštěvě toalety a samozřejmě před jídlem. Roup dětský je totiž lidský parazit, přesněji řečeno červ, latinsky Enterobius vermicularis, který přežívá v tenkém a tlustém střevě. Jeho vajíčka se snadno šíří, pokud nejsou správně dodržovány základní hygienické zásady.

Nakazit se, je opravdu snadné…

Dítě se roupem nakazí orálně-fekální cestou, proto musíme stále dbát na to, aby si děti myly ruce, když přijdou z venku a samozřejmě po toaletě. Důležité je také omývání ovoce a zeleniny, odkud se také nákaza může šířit. Pokud se člověk nakazí, musí dbát zvýšené celkové hygieny. Sameček roupu bývá přichycen na stěně střeva, kdežto samička po oplodnění putuje k řitnímu otvoru, kde klade vajíčka. K jejich úplnému dozrání je totiž zapotřebí kyslík. Samička klade vajíčka zejména v noci, když se dostaneme do klidu a také z důvodu, že roupy nesnášejí světlo. Samičky po nakladení vajíček (může jich být až 10 000), umírají a dostávají se se stolicí ven. Pokud si dítě po spánku podrbe zadeček nebo si špatně umyje ruce po toaletě, můžou vajíčka na prstech ulpět a po olíznutí se dostat do trávicího traktu. Vajíčka se mohou zachytit i na povlečení, ručníkách, spodním prádle, ale i hračkách. Velice snadno tedy může docházet i k autoinfekci, kdy si dítě opět zanese vajíčka do úst a jste opět na začátku.

Jak poznám, že se jedná o roupy?

Někdy příznaky nemusejí být vůbec nebo jsou jen nepatrné, proto se roupy mohou snadno šířit (zejména ve školkovém a školním prostředí). Nejtypičtějším projevem je však nepříjemné až nesnesitelné svědění v oblasti řitního otvoru. Dítě pak může plakat a mít problémy jít na záchod. Záchvaty pláče se objevují zejména v noci. Pokud se dítě škrábe na zadečku, mohou se objevit oděrky, které někdy zhnisají. Jelikož samičky kladou vajíčka v noci, dochází k nespavosti a přes den k podrážděnosti. Proto je dobré nechat dítě přes den odpočívat a proti svědění mazat zadeček zinkovou mastí. V některých případech dochází ke zvýšené teplotě, bolestem břicha a nevolnosti. U dívek se mohou vajíčka dostat i do vagíny a způsobit tak urputné svědění, výtok a bolest při močení jako při zánětu močového měchýře.

Prevence a léčba je velice důležitá

Dobrou prevencí je důkladné mytí rukou po toaletě a před jídlem. Také časté měnění ručníků, pyžama a povlečení. Mytí konečníku ihned po spánku a na noc nosit spodní prádlo, které ráno dáme do „špíny“. Vajíčka zabíjejí vysoké teploty při praní, ale také žehlení či sušení v sušičce. Je dobré ráno odkrýt postel a roztáhnout závěsy. Je nutné častěji luxovat, stírat povrchy a dezinfikovat WC. K léčbě se používají antiparazitika, která pacient užije jednou a pak opakuje dvakrát po 14 dnech, čímž by se roupy měli zabít ve všech svých stádiích života. Růst a prospívání roupů podporuje rafinovaný bílý cukr, proto je dobré jeho konzumaci omezit. Dítě by nemělo minimálně týden do dětského kolektivu.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů