Co to je?
Lymfedém je vleklé onemocnění lymfatického systému, které se projevuje otokem. Takový otok vzniká, jestliže náš lymfatický systém nefunguje tak jak má. Jeho porucha se projevuje hromaděním lymfy neboli mízy ve tkáních. Lymfedém se objevuje ve většině případů na jedné noze, odtud lidový název sloní noha. Avšak pokud má lymfedém vrozenou příčinu, objevuje se ve středu těla a odtud jde ke kyčli a také k rameni. Takový lymfedém označujeme jako primární, dále rozlišujeme sekundární (právě sloní noha) a akutní. Onemocnění se může zkomplikovat tzv. růží (onemocněním kůže).
Příčiny
Primární lymfedém vzniká na genetickém podkladu, je tedy vrozený. Onemocnění ve většině případů propuká v období puberty, ale spouštěčem může být i infekce, přílišná námaha, úraz, atp. V podstatě se jedná o špatně vyvinutý lymfatický systém a otok se rozvíjí od středu těla, viz výše.
Sekundární lymfedém má dost často příčinu v jiném onemocnění, zejména nádorovém, které zasahuje do lymfatických uzlin a mízních cév.
Příčinou akutního lymfedému bývá úraz, zánět, ozáření, ale třeba i operace. V podstatě se jedná o sekundární lymfedém, kdy se lymfa začne na určitém postiženém místě hromadit.
Další příčinou lymfedému je odstranění lymfatických uzlin.
Příznaky
Lymfedém se může objevit v podstatě kdekoliv, kudy protéká lymfa. Nejčastěji se však objevuje na jedné noze. Příznakem bývá nejprve pocit tlaku pod kůží, místní neurčitá bolest a únava. Otok se objevuje o něco později. Ten bývá spíše bledý, tuhý a omezuje pohyb. Pokud je lymfedém v kyčli, hybnost je omezena úplně.
Léčba
Lymfedém je nevyléčitelné onemocnění. Léčba spíše zpomaluje otékání. Jedná se o režimová opatření a lymfodrenáž, kompresní léčbu a lymfatickou masáž.
Do režimových opatření patří např. – zdravý životní styl (hlídání váhy pacienta), péče o kůži, nošení vhodného prádla, vyhýbat se horku, atd.