Co to je za rostlinu?
Locika kompasová, latinsky Lactuca serriola, je jednoletá rostlina, která dorůstá výšky až 1,5m. Má úzké, zubaté, přisedlé listy, jež rostou vzpřímeně. Zajímavostí je, že pokud není zastíněna, její listy se stáčí na severojižní světové strany dle kompasu, odtud její jméno. Její květy jsou drobné a světle žluté. Rozmnožuje se semínky. Po utržení jakékoliv části rostliny vytéká latex, který má po zpracování léčivé účinky. Jak již bylo zmíněno, locika kompasová je plevel a v České republice roste prakticky všude – na krajích cest, v parcích, na zahradách, na skládkách, atd. Nedaří se jí ve studených severských zemích, jinak ji najdeme v celé Evropě, ale i Rusku, dokonce na části Sibiře.
Locika jako léčitelka
Jak již bylo zmíněno výše, celá rostlina je velmi bohatá na mléčnou tekutinu zvanou latex. Ten vytéká po narušení struktury rostliny. Tento latex má analgetické a sedativní účinky, tzn. že sráží horečku a působí proti bolesti. Dříve se latex z lociky sušil na slunci a používal v lidovém léčitelství. Oproti dnešním lékům na bolest jsou účinky slabší, ale jsou čistě přírodní, což je veliké plus. Locika kompasová se stále používá v homeopatii.
Jak nasbírat latex?
Množství léčivých obsahových látek se liší dle stáří rostliny. Nejsilnější je latex v období, kdy jde locika do květu. A jak ho tedy získat? Rostliny se nařezávají a vytékající „mléko“ se nechá nepatrně zaschnout. Poté se seškrabává a proces se opakuje několikrát za den. Ze získaného prášku se dá vyrábět léčivá tinktura. Na jeden díl prášku se použije pět dílů alkoholu – nejlépe 60% líh (nebo 40% vodka). Smícháme a uložíme na týden na teplé místo, kde se bude tinktura macerovat. Čas od času protřepeme. Po sedmi dnech slijeme přes plátýnko (či čistý kapesník) do čisté tmavé lahvičky. Při obtížích se užívá 1-3 polévkové lžíce v jedné dávce.