Co to je?
Lichořeřišnice, latinsky Tropaeolum, je dužnatá bylina z čeledi lichořeřišnicovité. Jedná se o plazivou rostlinu s vytrvalými oddenky, která bývá dlouhá až 5m a plazí se po okolní vegetaci. Její listy jsou řapíkaté a ovíjivé. Květy jsou souměrné a oboupohlavné, mají tvar kalichu tvořený z pěti lístků. Barvu mívají oranžovou, červenou, žlutou, fialovou nebo kombinaci všech dohromady. Lichořeřišnice se pěstuje na zahrádkách, někdy i okrasně v květnících. Původně rostla v tropických oblastech Jižní Ameriky, odkud byla zavlečena do Evropy. Pokud má vhodné podmínky, zplaní a šíří se dál bez lidského přičinění.
Na co je dobrá?
Lichořeřišnice je zajímavá tím, že použít se dá celá rostlina – jak listy, tak stonky, oddenky i semena. Hojně se používá ke konzumaci jako „divoká bylina“ např. do salátů, ale i na chleba s máslem či lučinou, do pomazánek. Má příjemně palčivou chuť a její semena se mohou nakládat i do octa. Lichořeřišnice se však používala od nepaměti v lidovém léčitelství. Je totiž známo, že funguje jako přírodní antibiotikum. Je účinná, jak proti rýmě, tak proti zánětům a na léčbu dýchacích cest. Pomáhá také při onemocnění ledvin a močových cest, zevně i k poranění kůže. Účinná je proti stafylokokům, streptokokům, bakteriím salmonely a escherichia coli. Květy obsahují lutein, který je dobrý pro náš zrak a působí preventivně proti tzv. žluté skvrně. Je také účinná v boji s vypadáváním vlasů a působí proti lupům.
Jak se používá?
Lichořeřišnice se může konzumovat čerstvá a to všechny její části, přičemž působí preventivně. Plusem je, že obsahuje vysoké množství vlákniny a vitamínu C. Při zánětech dýchacích cest, při začínající rýmě, nachlazení, při žaludečních obtížích je lepší použít tinkturu. Ta je k sehnání v prodejnách s bylinkami nebo i v některých lékárnách. Při bolesti v krku a začínajícím nachlazení můžete použít i kapky, které jsou k dostání v lékárnách. Tinkturu i kapky můžete kapat přímo do úst nebo na kostku cukru.