O co jde?
Již v antickém Řecku se lékořice používala na tlumení kašle a žaludeční obtíže. V Číně věří, že lékořice prodlužuje život. Hojně se používá v klasické čínské medicíně. Moderní výzkumy dokázaly, že posiluje imunitu a napomáhá při rozbouřeném ekzému. A jak vlastně vypadá? Lékořice je polokeř s květy, které přecházejí z bílé, přes žlutou, růžovou až purpurovou. Květy rostou v hroznech. Na lékořici je nevzácnější kořen, který obsahuje fytoestrogeny, glycirizin a flavonoidy. Má tedy léčebné účinky, a proto se průmyslově zpracovává do kapslí, tinktur, tablet, ale i krémů.
Uplatnění
Lékořice byla od pradávna používána při žaludečních potížích. Je dobrá na posílení imunity, pomáhá zklidňovat ekzém a podporuje zotavování jater po zánětu. Je také dobrá na záněty dýchacích cest. Lékořice také pomáhá při menstruačních potížích a menopauze.
Jak tedy působí?
V kořenech lékořice se nachází již zmíněný glycyrizin, který stimuluje činnost nadledvinek, jež mají na starosti tvorbu některých hormonů. Glycyrizin také snižuje zánětlivé reakce a zvyšuje produkci protivirových látek v těle – tím tedy posiluje imunitní systém. Proto lékořice pomáhá při zánětech dýchacích cest, tiší dávivý kašel i škrábání v krku a pomáhá rozpouštět hlen. Lidé s chronickým únavovým syndromem by po ní měli také šáhnout, jelikož stimuluje nadledvinky a upravuje hladinu kortizonu. Lékořice také dokáže potlačovat virus hepatitidy. Existuje také deglycyrizovaná lékořice, která je k dostání v tobolkách a ta pomáhá při žaludečních obtížích – jako jsou vředová onemocnění, poruchy trávení a záněty střev. Díky svým estrogenním účinkům je lékořice dobrá při menstruačních potížích a menopauze. Lékořicové krémy se používají na ekzém.
Nesmíme také zapomenout zmínit, že lékořice se používá i v potravinářském průmyslu, zejména k výrobě sladkostí.
1 komentář
Čaj z lékořice pomáhá snížit množství žaludeční kyseliny a zklidňuje podráždění, takže já na tlumení pálení žáhy, která mě opravdu často trápí.