Většina z nás si vůbec neuvědomuje, že z přírody pochází velká většina léčiv. Z bylinek se získávají léčivé látky, které se pak chemickou cestou zpracovávají do podoby léků, jež běžně užíváme. Některé až zbytečně, přičemž lépe by nám pomohly právě bylinky, které nasbíráme na louce nebo dokonce na zahradě. A hlavně, nezatěžují tolik játra. V tomto článku si představíme ty bylinky, které krásně kvetou.
Chrpa modrá
Věděli jste, že čaj z ní zmírňuje stárnutí? Látky v ní obsažené jsou protizánětlivé a močopudné. Chrpa mimo jiné pročišťuje krev.
Heřmánek pravý
To je všeobecně známá bylinka a čaj z ní je chuťově velice dobrý. Při užívání vnitře zklidňuje nervy a zlepšuje spánek. Působí protizánětlivě a při vnějším užití pomáhá při hojení ran.
Hluchavka bílá
O této květině je známo, že pomáhá proti kašli a rýmě. Stejně jako chrpa čistí krev a je protizánětlivá. Také pomáhá při ženských obtížích a zlepšuje trávení.
Levandule lékařská
Málokdo tuší, že má antiseptické účinky a podporuje pocení. Je účinná proti bolestem hlavy a působí proti nadýmání. Hojně se využívá v kosmetickém průmyslu, například při výrobě parfémů a v aromaterapii.
Sedmikráska chudobka
Tu si jednoduše nasbíráme na zahradě a můžeme nasušit na čaj. Sedmikráska podporuje vykašlávání hlenu, pročišťuje organismus a pomáhá při nachlazení a chřipce.
Měsíček lékařský
Ten se nejčastěji používá k výrobě mastí a krémů, hojí totiž dobře rány. Vnitřně by měl působit proti nádorovému bujení, má protizánětlivé účinky a působí močopudně.
Zavinutka podvojná
Má dezinfekční účinky a pomáhá při nachlazení. V tradičním léčitelství nemá příliš dlouhou tradici a není tedy tolik obvyklá.
Mateřídouška úzkolistá
Ta je vhodná pro děti při kašli, napomáhá odkašlávání. Je také známo, že uklidňuje organismus a používá se i do koupelí. Pomáhá také při zánětech močového měchýře a má protizánětlivé účinky.