Za původními keři kustovnice čínské je třeba vydat se do Himaláje. Červené plody rostliny jsou známé pod názvem goji a hlavně v Asii jsou ceněné pro pozitivní účinky na lidský organismus. Prozradíme vám důvody, proč zařadit ovoce připomínající rozinku do jídelníčku.

Domovinou kustovnice je sice Čína, kde je známá už dvě tisícovky let, její pěstování se časem postupně rozšířilo i do dalších zemí. Nenáročnou kustovnici, která snese i vysoké nadmořské výšky a znečištěné ovzduší, lze nalézt například v Nepálu, Pákistánu, v Japonsku či Thajsku.

Superpotravina z východu

Bobule goji platí v čínské medicíně za jeden z pokladů pro lidské zdraví. V Tibetu se jim dokonce přezdívá bobule štěstí, a tak není divu, že si červené plody trnitého keře brzy získaly fanoušky i v západním světě. Goji bobule jsou díky výjimečnému složení a účinkům na zdraví považované za superpotravinu. Jaké je jejich tajemství?

Plody připomínající rozinku jsou zajímavé zejména obsahem širokého spektra aminokyselin, vitamínů a minerálů, což z nich dělá raritu v porovnání s ostatním ovocem. V bobulkách například nalezneme více vitamínu C než v citronu, více beta karotenu než v mrkvi a větší množství vitamínu B než v jakémkoli jiném ovoci.

Díky jedinečnému komplexnímu složení jsou plody kustovnice silným antioxidantem, který pomáhá zbavovat tělo volných radikálů, a tím zpomaluje proces stárnutí organismu. To se odrazí nejen na tělesné, ale také na psychické kondici člověka. Goji funguje jako tzv. adaptogen, který pomáhá zvyšovat odolnost organismu proti stresovým a tělesně náročným situacím.

Co všechno kustovnice umí?

Bobulky štěstí fungují jako podpůrný prostředek pro zvyšování imunity. Mezi výčet jejich pozitivních účinků na lidský organismus patří také snižování krevního tlaku, posilování zraku, podpora zažívání i vylučování, zlepšování spánku, zvyšování vitality a libida, zkrášlování pokožky a samozřejmě detoxikace. Kustovnici ocení i sportovci, protože má protizánětlivé účinky a umožňuje rychlejší regeneraci svalů.

Jak goji bobule užívat

Díky jedinečnému komplexu účinných látek je kustovnice účinným a levným doplňkem stravy. Energií nabité bobule se dají použít ve formě šťávy nebo v sušené podobě, která je dostupnější a lépe se s ní pracuje.

Stejně jako s ostatními podpůrnými prostředky je i s goji bobulemi třeba zacházet rozumně. Doporučená denní dávka by neměla přesáhnout množství jedné polévkové lžíce. Kustovnici není dobré konzumovat kontinuálně, ale dělat pauzy a občas ji nahradit něčím jiným. Důležité je přitom dbát na kvalitu plodů a jejich původ.

Goji se dají přidat do salátu, do ranního müsli nebo do ovocných smoothie. Z bobulek kustovnice se dá vyrobit i pesto. Plody předem namočené do vody budou fungovat podobně jako rozinky. Použít se proto dají i do dezertů a k ozdobě polévek.

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů