Známe ji především jako koření a složku směsi kari. Kurkuma se však v asijských zemích používá i jako prostředek ke zkrášlování, k náboženským obřadům, ale také jako léčivo. Zejména na podzim se hodí kurkumu zařadit na jídelníček. Proč?
U tohoto koření upoutá zejména barva, která má zlatavý nádech a žluté bývá při vaření s kurkumou opravdu všechno. Jde totiž o velmi účinné barvivo. Žlutý prášek, který se získává ze sušeného oddenku kurkumovníku dlouhého však není pouhým kořením. Kurkuma je díky antioxidačním a protizánětlivým účinkům prospěšná pro lidské zdraví a zejména na podzim a v zimě je vhodné zařadit ji na jídelníček.
Indický šafrán
Namletý žlutý prášek je velmi populární především v Indii, odkud kurkumovník dlouhý přezdívaný indický šafrán pochází. Rostlina patří do čeledi zázvorníkovitých, a tak není náhodou, že se oddenek kurkumy zázvoru velmi podobá. Liší se však barvou. Zázvor se na řezu barví do žluté a kurkuma do sytě oranžové barvy.
Na vaření i pro zdraví
Jako koření se kurkuma hojně využívá v indické, pakistánské i thajské kuchyni. Pokrmům dodá barvu, ale také lehce štiplavou, dřevitou chuť. V ajurvédské medicíně se kurkuma cení pro protizánětlivé a antioxidační účinky. Užívat by ji měli také lidé s trávicími obtížemi, protože koření pomáhá trávicí trakt pěkně pročistit.
V chladných obdobích roku je populární tzv. zlaté mléko, které organismus pročistí, zároveň nabudí a posílí imunitu. Jeho výroba je velmi snadná a účinky překvapivě efektivní.
Pro výrobu zlatého mléka budete potřebovat 300 ml rostlinného mléka (mandlové, kokosové, rýžové…), lžíci kurkumového prášku, nastrouhaný kousek čerstvého zázvoru, špetku skořice, špetku pepře, na špičku lžičky kokosového oleje a sladidlo – například javorový nebo agávový sirup.
Ingredience společně promixujeme a lehce zahřejeme v rendlíku na plotně. Mléko pijeme několikrát týdně.