Namletému sušenému oddenku kurkumy se přezdívá indický šafrán a tento zlatožlutý prášek není pouze obyčejným dochucovadlem pokrmů. Kurkuma je také účinný prostředek pro podporu zdraví. Ajurvédská medicína na něj na podzim spoléhá, proto je ve východních kulturách oblíbenou složkou pokrmů a nápojů.
Kurkumu známe především jako složku oblíbeného kari koření, její léčivé účinky na organismus se u nás řeší až během posledních let. Kořen kurkumovníku dlouhého vzhledem připomíná zázvor, s nímž také patří do stejné čeledi, která nese název zázvorovité. Od štiplavého kolegy se ale kurkuma liší barvou, která má po rozříznutí kořene krásně žluto – oranžovou barvu.
Čím je výjimečná
Kurkuma pochází z jižní Asie a jedinečnou barvu dodává kořeni kurkumin. Právě tato přírodní látka přináší lidskému tělu mnoho benefitů. Tento polyfenol má antioxidační účinky, tedy umožňuje snadnější vylučování volných radikálů z těla. Tyto nežádoucí částice mohou zapříčinit vznik chronického zánětu v těle i rozvoj dalších závažných onemocnění, například rakoviny či Alzheimerovy choroby. Díky detoxikačním schopnostem kurkuma pomáhá pročišťovat játra a stimuluje tok žluči, čímž podporuje trávení tuků.
Kurkumin má navíc protizánětlivé účinky, harmonizuje zažívání a funguje jako podpůrný lék při artritidě. Vědecké studie navíc ukazují, že je přínosný i jako antidepresivum. Látku lze užívat také preventivně, proto je častou přísadou asijských pokrmů. Kromě kurkuminu obsahuje kořen vitamíny skupiny B, vitamín A, E, C, K i řadu minerálních látek. Další složku kořene tvoří éterické oleje, které zklidňují zažívací trakt. V rostlině se jich vyskytuje až pět procent.
Zdravá, ale…
Také u konzumace kurkumy je třeba hlídat množství, podobně jako u jiných zdraví prospěšných látek. Pravidlo zní, že denní přísun by neměl přesahovat 12 g. Při předávkování se kurkumou hrozí vznik alergické reakce, nevolnost, plynatost, bolest břicha a v těžších případech vznik gastritidy. Pojídání kurkumy by se měly vzdát také těhotné či kojící ženy nebo lidé trpící ledvinovými kameny.
Lék z kurkumy na podzimní neduhy
Ajurvéda kurkumu miluje, a z tohoto učení vychází i následující recept na tzv. zlaté mléko. Skvěle funguje jako prevence i jako lék při počínajícím nachlazení.
Budete potřebovat:
300 ml rostlinného mléka (mandlové, kokosové, ovesné…), 1 zarovnanou lžíci kurkumového prášku, špetku mletého pepře, špetku muškátového oříšku, dvě špetky skořice, čtvrt lžičky kokosového tuku a agávový sirup pro oslazení
Postup
Do mixéru nalijeme mléko, přidáme koření a pečlivě promixujeme. Nápoj zahřejeme a popíjíme.
1 komentář
Kurkumu lze přidat prakticky kamkoliv. Lze ji dokonce přidat i do zeleninových salátů, dochutit s ní rýži, quinou, pohanku, kroupy, luštěniny a nebo se také výborně hodí do polévek a omáček. Všemu hlavně dodá krásnou žluto-zlatou barvu.