Na louce najdete lék na nespavost

Kozlík lékařský je léčivá bylina, kterou najdete po celé České republice v nižších polohách. Je to rostlina s drobnými bílými až narůžovělými kvítky, která dorůstá až 200cm. Možná vás překvapí, že podivně páchne. Proto jej najdete i po čichu. Kozlík kvete v létě, v červenci a najdete jej jak na loukách, tak v údolíčkách a podél vodních toků, kde je zemina bohatá na živiny. V Čechách roste šest druhů kozlíku, tak pokud nechcete vyrazit na vlastní pěst na sběr bylin, můžete ho zakoupit v lékárně. Jelikož kozlík lékařský se pěstuje pro komerční využití.

Využití

Kozlík se používal již ve středověku a od pradávna je znám jako lék na nespavost, žaludeční křeče, nervozitu a úzkost. V homeopatii patří kozlík mezi první zpracovávané byliny. Využívá se jeho oddenek, který obsahuje kyselinu valerovou a uklidňující látky. Zajímavostí je, že kozlík působí na kočky podobně jako šanty kočičí, uklidňujícím účinkem. Proto se tinktura z něj dá využít např. při převozu vašeho čtyřnohého mazlíčka nebo při pobytu v jiném prostředí, apod.

Pokud srovnáme běžné léky na nespavost s kozlíkem lékařským, vyjde z toho určitě lépe. Zatímco na diazepamu nebo xanaxu, aj. se snadno vytvoří závislost, na této bylině ne. Navíc se po něm člověk necítí omámeně, jelikož působí uklidňujícími účinky na mozek, nevyvolává přímo spánek. Dle několika provedených studií je kozlík stejně účinný jako běžné léky. Dokonce po kozlíku usínali lidé rychleji a kvalita spánku byla vyšší.

Vedlejší účinky?

Studie prokázaly, že i když se doporučená denní dávka vícenásobně překročí, nemá kozlík žádné životu ohrožující vedlejší účinky. Mohou se však dostavit závratě, bolesti hlavy a neklid.

Naopak kozlík má nejen dobrý vliv na spánek, ale také na zažívací ústrojí, přesněji řečeno na jeho hladké svalstvo. Proto se také využívá při léčbě syndromu dráždivého tračníku. Pomáhá také při žaludečních křečích a stresu. Svým uklidňujícím účinkem na mozek napomáhá lidem trpícím stresem. Takže pokud je stres na vašem denním programu a způsobuje u vás nespavost, sáhněte po kozlíku lékařském dříve než po lécích na zklidnění.

Čemu byste měli věnovat pozornost

Jak již bylo zmíněno, kozlík lékařský zapáchá, proto si lidé často myslí, že je přípravek z něj vyrobený zkažený – není, je to normální. Pokud budete kupovat výtažek, měl by obsahovat 0,8% kyseliny valerové. O dávkování se poraďte s lékárníkem. Kozlík koupíte v podobě tinktury, tobolek, tabletek a sušené byliny – čaje.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Blíží se houbařská sezóna a s ní i riziko otravy houbami