Jak ho poznáte?
Kostival lékařský, latinsky Symphytum officinale, je jedna z našich českých neprospěšnějších bylin. Dříve se mu přezdívalo černý kořen, kobylí mléko, lupen sladký, medunice nebo také volský jazyk. Jedná se o 60-100cm vysokou vytrvalou rostlinu, s přímou lodyhou a střídavými listy, které jsou podlouhlé a plstnaté. Kostival má zvonečkovité kvítky, růžovofialové, někdy modrofialové barvy. Je tedy nepřehlédnutelný a v České republice běžný. Najdeme ho i ve městech kolem cest, v příkopech, kolem potoků, na skládkách, ale i na okrajích polí a na vlhčích loukách. Kvete od května do července.
Kdy na sběr?
Pro léčebné účely se sbírá kořen, který se vykopává na jaře a na podzim. Jde to celkem obtížně, a proto jsou dobré rycí vidle. Kořeny jsou dlouhé. Sbíráme i listy a ještě čerstvé používáme zevně. Vnitřně kostival neužíváme, jelikož obsahuje alkaloidy, které mohou poškodit lidský organismus. Vždy zpracováváme čerstvé.
Na co je dobrý?
Kostival lékařský se v léčitelství používá již od 12.stol. Obsahuje silice, slizové látky a třísloviny, které jsou zevně velice prospěšné. Nastrouhaný kořen přiložený přes plátýnko na bolestivé místo rychle pomůže. Podporuje regeneraci tkání a hojení ran. Je dobrý na krevní podlitiny a zlomeniny. Dokonce je vhodný na tišení bolestí, které vyvolává dna. Obklady z rozdrcených listů nebo z kořene jsou také účinné při bolestech kloubů, zánětech žil, ale i při bércových vředech.
Vyrobte si doma tinkturu
Tinktura je vynikající, jelikož jí můžeme použít kdykoliv, když přijdou bolesti. A jak na ní? Je to jednoduché. Kořeny kostivalu vydrhněte kartáčkem a nakrájejte nadrobno. Poté vložte do čisté lahve a zalijte kvalitní pálenkou. Kořen musí být ponořen. Lahev postavte na slunné místo či do tepla. Čas od času protřepejte a nechte měsíc odstát.