Co to je?
Kopřivka, latinsky urtikárie, je kožní onemocnění, pro které je charakteristická velice svědivá vystouplá a zarudlá vyrážka. Příčin vzniku je opravdu mnoho, jedna z nejčastějších je však alergie. Může mít lehký a rychlý průběh, který nepotřebuje speciální léčbu, ale někdy kopřivka trvá i šest týdnů. V tom případě se používají kortikosteroidy nebo antihistaminika – obzvláště u alergických reakcí. Někteří pacienti trpí chronickou kopřivkou.
Příčiny
Kopřivka je odpovědí na degranulaci žírných buněk. Tu způsobují škodlivé látky, které se do těla dostanou nebo alergická reakce. Příčinou může být sluneční svit, zima, horko, tlak na kůži, ale i voda. Kopřivku můžou vyvolat i léky, nejčastěji ibuprofen, penicilin, aspirin, aj. Dost často bývá příčinou strava – nejčastěji ořechy, korýši, sója, vejce, u dětí jahody a jiné ovoce, ale také potravinářská barviva a chemie obsažená v potravinách. Urtikárie bývá také způsobena autoimunitní reakcí či akutním virovým onemocněním.
Příznaky
Kopřivka je ohraničená, vystouplá/nateklá, zarudlá, silně svědící vyrážka. Velikost bývá různá, od opravdu miniaturní až po rozsáhlá ložiska pokrývající velké plochy kůže. V některých případech se objevují puchýřky, které praskají a vytéká čirá tekutina či jemně zakalená krv. Při vzniku pupenů pacient pociťuje nejintenzivnější svědění, to k večeru ustává. Vzácněji se objevuje teplota, otoky kloubů, nevolnost, ale i poškození sliznic, přičemž pacient nemůže dýchat a chraptí.
U chronických případů se kopřivka neustále vrací a to může trvat i několik let. Příčina se většinou nikdy nezjistí.
Léčba
Přesná příčina není známa, a proto se přistupuje k tzv. symptomatické léčbě – eliminace zhorčujících faktorů. Dále se také používají různé masti, které tiší svědění a zarudnutí. V některých případech lékaři předepisují antihistaminika a kortikosteroidy.