Kopřiva dvoudomá
Kopřiva dvoudomá nebo-li urtica dioica je nejrozšířenější zástupce v České republice i ve střední Evropě, USA a Kanadě. Je to žahavá rostlina, která dorůstá 50-150 cm, ve výjimečných případech až dvou metrů. Roste na loukách, v příkopech, na rumištích, v pobřežních porostech, ve vlhkých lesních porostech a je také nevítaným hostem na zahrádkách. Dost často se kosí, pleje aniž by lidé věděli, jak prospívá zdraví.
Jak nám může pomoci?
Tato léčivá rostlina se sbírá do 15. května a nejčastěji se využívají listy. Ty se buď usuší nebo se použijí čerstvé. Například v kuchyni při pečení jarní nádivky nebo jako špenát, apod. Obsahují totiž nejen železo, ale i důležité minerální látky, karotenoidy a vitamin C.
Čím dál častěji se kopřiva používá k jarní čistící kůře, má totiž detoxikační a močopudné účinky. To však není vše. Kopřiva působí proti chudokrevnosti, proti ekzémům, protizánětlivě, také proti ekzému, antirevmaticky, dále proti průjmu, podporuje činnost slinivky a vaječníků, zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů. Napomáhá také při onemocnění žlučníku, ledvin a jater. Dále také pomáhá při tvorbě mateřského mléka. Na záněty kloubů se používají obklady z kopřiv, zvláště pomáhá při dně. Také byl zjištěn blahodárný účinek na vlasy (proti jejich vypadávání).
Kdy kopřivu sbíráme?
Kopřiva se sbírá do 15. května, maximálně do konce tohoto měsíce. To je rostlina mladá a obsahuje nejvíce léčivých látek. Od června do října pak kvete. Sbírají se květy nebo nať, suší se ve stínu při teplém počasí. Teplota by totiž neměla přesáhnout 50°C. Po usušení se kopřiva používá jako čaj, 1 čajová lžička se přelije 250 ml vroucí vody a zakryje, po 10-15 minutách se scedí. Můžete si vyrobit i tinkturu, která se užívá při jídle.
Kopřivu zpracovává farmaceutický a kosmetický průmysl. V lékárně je k dostání v podobě sušené byliny (čaje), tinktury, tekutiny a tobolek. V kosmetice se používá k výrobě šamponů, krémů, mastí, apod.