Co to je?
Koktavost, odborně balbutismus, je závažná porucha řeči, která se vyskytuje přibližně u 4% obyvatel České republiky. Jedná se o neschopnost mluvit plynule, přičemž se vyskytuje mnoho forem. Typickým znakem pak je opakování první slabiky slova, které můžou doprovázet různé pohyby těla či hlavy nebo křečovitá mimika obličeje. Balbutik také často protahuje některá slova nebo dělá nepřiměřeně dlouhé pauzy. Lidé s touto nemocí se často cítí trapně při mluvení, stydí se a raději nepromluví. Koktavost se může v průběhu života měnit a v některých případech pomáhá terapie. Důležité je zmínit, že koktavost se zhoršuje se stresem či napětím.
Příčiny
Přesná příčina koktavosti není známa, avšak vliv na rozvoj nemoci má dědičnost, dále také neuropsychologické faktory – kdy neshodně pracují mozkové hemisféry. Existuje také přechodná koktavost, kterou mohou děti odposlouchat od někoho blízkého ve svém okolí. Časem se naučí mluvit správně. Nejčastěji se objevuje u dětí mezi třetím a pátým rokem života. Právě v tomto období se objevuje i klasická forma, proto je důležité sledovat řeč dítěte a při podezření na řeční poruchu navštívit specialistu. Existuje také latentní forma balbutismu, která se může objevit kdykoliv v průběhu života. Pozor! Není pravda, že příčinou koktání může být těžká stresová situace nebo šok – pokud se spustí, byla přítomna predispozice.
Příznaky
Typickým příznakem koktání je opakování prvních slabik slova, dále prodlužování, nepřiměřené pauzy v řeči, zrychlené mluvení, patrné hlasové napětí. Balbutici také velice často používají parazitní vsuvky typu – mmm, eee, ehm, atp. Dalším příznakem může být také neschopnost vyslovit některé hlásky a křečovitá mimika.
Léčba
Člověk s těmito problémy může navštívit logopeda či foniatra a zahájit terapii, která může a nemusí být účinná. Někdy díky koktavosti, začne balbutik trpět úzkostmi. V tom případě je nutné navštívit psychologa.