Co o něm víme?
Kmín kořenný nebo také kmín luční, latinsky carum carvi, je dvouletá rostlina z čeledi miříkovitých. Dorůstá do výšky až jednoho metru. Má rozvětvený stonek se zpeřenými listy a s květenstvím složeným do okolíku. Květy jsou bílé. Kmín roste planě na loukách a v okolících cest, jinak se pěstuje na polích. V České republice jde o plochu 1 000 ha, přičemž z jednoho hektaru se sklidí cca 0,5 tuny kmínu. Tato produkce není pro naše potřeby dostačující (ročně se v ČR spotřebuje 1 400 tun), proto se zbytek dováží z NDR a Nizozemska.
Co obsahuje a na co je dobrý?
Jako koření a pro farmaceutické účely se používají plody – tedy kmín. Ten obsahuje silice, bílkoviny, éterické oleje, pryskyřice, kumariny, sacharidy a flavonoidy. V lidovém léčitelství se kmín používá od nepaměti jako prostředek podporující laktaci, což by mohly ocenit kojící matky. Přínosem také je, že působí proti nadýmání, odstraňuje křeče a doporučuje se i malým dětem. Nejenom, že zklidňuje žaludek, ale je také známo, že odstraňuje zápach z úst. Pomáhá také při nepravidelné menstruaci.
Vyzkoušejte čaj z kmínu:
Stačí zalít jednu čajovou lžičku drceného kmínu 0,25l vroucí vody a zakryté nechat louhovat přibližně deset minut. Čaj popíjíme během jídla třikrát denně.
Kmínové mléko na bolest bříška:
Jednu čajovou lžičku drceného kmínu svaříme s 0,25l mléka. Můžeme osladit troškou medu a vychladlé pijeme po douškách.
Na větší obtíže je tu kmínový olej:
Kmínový olej zabírá rychleji než čaj a při větších obtížích. Tři kapky kmínového oleje nakapeme do malého množství vody či mléka, důkladně promícháme a pijeme během jídla – dvakrát denně. Maximální denní dávka je šest kapek.
Pozor! Dlouhodobé užívání vyšších dávek oleje může vést k poškození ledvin a jater.
Kmín se hojně využívá také v tradiční české kuchyni a vybavíte si u jakých jídel? Například do zelí, zelňačky, bramboračky, dušené mrkve, k vařeným bramborám, atd. A myslíte, že je to kvůli chuti? Původním důvodem je zlepšení trávení a prevence nadýmání.