Teď nechci, nemám chuť!
Občas se stává, že děti mají větší chuť k jídlu a snědí toho opravdu hodně – to nám dělají radost. Ale někdy se v jídle nimrají, snědí jen pár soust a dělají nám starosti. Pokud přece jen něco snědí a takové období nechutenství trvá krátce, není důvod k obavám. Avšak pokud nechutenství přetrvává, dítě nemá chuť do života, je slabé, je na čase hledat příčinu.
Co dělat, když nechtějí jíst?
Důvodů, proč děti nechtějí jíst, může být opravdu nepřeberné množství. A někdy bývá velice těžké najít tu správnou příčinu. Nejjednodušší je vyzkoušet povzbudit chuť k jídlu aktivitou a zdravým vyhládnutím. Tím je myšleno, vyrazit s dítětem na procházku, na výlet, na hřiště, kde se vyběhá, vyblbne, dostane nové podněty, zážitky a pak si udělá ten správný hlad. Samozřejmě je dobré během pobytu na čerstvém vzduchu dítěti nenabízet co chvíli cukrovinky, zmrzlinu, prostě žádné svačinky, ať má chuť na pořádný oběd nebo večeři. Občas totiž v dobré vůli dítěti stále cpeme, ať už ovocem, zeleninou nebo malými pochutinami.
Jednou z příčin nechutenství může být také horko. V horkých letních dnech myslete na to, že je dobré změnit jídelníček. Připravujte dětem lehčí, dobře stravitelná jídla – místo knedlíků s omáčkou a smažených jídel. Dopřejte dítěti svěží ovoce a ne příliš studené bublinkové nápoje, které často způsobují bolesti břicha a nadýmání. Pozor! V horkých letních měsících se vůbec nedoporučuje v restauracích tatarka a jakékoliv zálivky z majonézy – nikdy nevíte, jak je skladována a hrozí riziko salmonelózy. To platí i o zmrzlinách, pokud se vám bude zdát, že je rozteklá a znovu zmrazená, raději ji nejezte.
Nechutenství může být také způsobeno přicházející nemocí. Zde vždy myslete na to, jak je vám, když jste nemocní – děti to mají stejně. Někdy při teplotě, rýmě a kašli prostě chuť k jídlu není. Samozřejmě při střevních onemocněních to platí dvojnásob – zde je důležité hodně pít.
V neposlední řadě mohou stát za nechutenstvím alergie. Pokud dítě trápí časté nadýmání, bolesti břicha, občasný průjem, střídavá chuť/nechuť k jídlu, zvracení, může se jednat o alergii na lepek, laktózu či jiné potraviny. Zde je dobré zkusit vysledovat, co způsobuje problémy a navštívit odborníka.
Svou roli hraje i psychika. Není dobré ji podceňovat. Děti jsou daleko citlivější než my a umí uvnitř sebe skrývat nemalé bolesti. Pokud tedy dítě nějaký čas hůře baští, zkuste se v klidu vyptat, zda ho něco netrápí – ve školce, ve škole, na kroužcích, ale i třeba na nás, na rodičích, atp.
Co ještě můžu udělat?
Někdy jednoduše pomáhá obměna jídelníčku a zdobení. Pokud dítě nemá chuť k jídlu, zkuste přijít s něčím novým. Zkuste talíř hezky nazdobit – vytvořit z jídla například zvířátko, kytičku, srdíčko, apod. Sýr a šunka se dají dobře vykrajovat vykrajovátky na perníčky do různých tvarů. Někdy může pomoci i nový barevný talíř, mistička, příbor či hrneček.
Můžete také vyzkoušet bylinkové čaje, které podporují chuť k jídlu – poraďte se v lékárně, co je vhodné pro děti. Pomáhá také jeřabinový sirup – 2x denně 1 polévková lžíce.