Co to je?

Kava se nazývá také kava kava nebo pepřovník opojný, je to rostlinka z čeledi pepřovníkovitých. Je to nízký keř, který se vyskytuje na mnohých ostrovech v jižním Pacifiku. Názvem kava se označuje i tradiční nápoj, který připravovali tamní obyvatelé z rozdrceného kořene a kokosového mléka nebo vody. Tento nápoj je opojný a svými účinky připomíná alkohol. Proto jej ostrované připravovali na různé významné události jako oslavy a náboženské rituály. Lidé se po kavě uvolní. Proto ji také užívala posádka kapitána Jamese Cooka při dlouhých plavbách Tichým oceánem, ale i jiní mořeplavci. Dnes se na některých ostrovech kava pěstuje ve velkém a vyváží se do ostatních zemí světa, kde se prodává převážně ve zdravých výživách.

Jak účinkuje na náš organismus

Nejdůležitější sloučeniny najdeme v kořenech kavy a nazývají se kavalaktony. Mají řadu léčivých účinků, a proto kavu předepisují někteří doktoři v Evropě. I když vědci přesně nevědí, jak kava působí, domnívají se, že působí na limbický systém – část mozku, která řídí naše emoce. Proto je doporučována při úzkostných stavech, neklidu, nespavosti a stresu. Zejména účinná je při záchvatech paniky. Doporučuje se také při odvykání od kouření a alkoholu. Mezi její další účinky patří tišení bolesti svalů, přesněji zmírňuje svalové křeče a napětí. Dle některých studií by také měla pomáhat při rekonvalescenci po mozkové příhodě.

Užívání a dávkování

Doporučená denní dávka je 250mg 3x denně standardizovaného výtažku (což je nejméně 30% aktivních složek tzv. kavalaktonů). Nebo také 3x denně šálek čaje z kavy. Kavu neužívejte déle než tři měsíce, mohou se pak dostavit nežádoucí účinky jako například žaludeční obtíže a alergická vyrážka. O dlouhodobém užívání kavy se poraďte se svým lékařem. Kava není návyková.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Blíží se houbařská sezóna a s ní i riziko otravy houbami