Co to vlastně je?
Kampylobakterióza je závažné infekční průjmové onemocnění, které způsobuje bakterie Campylobacter jejuni. Tato bakterie je termofilní, což znamená, že žije v prostředí o vysokých teplotách. Člověk se nejčastěji nakazí z nedostatečně tepelně upraveného drůbežího masa nebo jiných drůbežích produktů. Proto kampylobakterióza nejčastěji hrozí v letních měsících, kdy se hojně griluje. Je dobré vždy kontrolovat, zda není maso uvnitř syrové.
Příčiny
Člověk se nakazí z nedostatečně tepelně upraveného drůbežího, ale i křepelčího a bažantího masa. Přičemž stačí jen malé množství bakterií k rozvinutí onemocnění. Mezi drůbeží se tato infekce šíří velice snadno trusem kontaminovanou podestýlkou, vodou či krmivem. Když se nakazí jeden kus, brzy je infekční celý chov. Bakterie také běžně v jejich zažívacím ústrojí a nezpůsobuje žádné problémy.
Příznaky
Kampylobakterióza se projevuje vysokými teplotami, někdy i horečkami, úpornými průjmy, zvracením, bolestmi břicha či křečemi. Tyto příznaky většinou trvají 3-7 dní, ale někdy přecházejí do chronické fáze, kdy se člověk navrátí k normální stravě a příznaky se opět projeví. Pak jde o chronickou střevní infekci. V některých případech může dojít k zánětu tenkého střeva nebo jater.
Prevence a léčba
Jak již bylo zmíněno, je velice důležité drůbeží maso dobře tepelně zpracovat. Obzvláště při grilování nebo pečení v troubě. Vždy je dobré maso zkontrolovat u kosti. Nože, prkénka a jiné nádobí, které bylo v kontaktu se syrovým masem, je nutné důkladně omýt. Při průjmech a zvracení dbejte na pitný režim, hrozí dehydratace. Pokud průjmy trvají dlouho, je důležité doplňovat minerály.
Léčbu stanoví lékař dle rozsahu onemocnění, někdy je nutná hospitalizace. Poté se doporučují probiotika.