Asi v každé domácnosti lze nalézt místo, kde se shromažďují léky. Ty je dobré minimálně jednou za rok překontrolovat a zjistit, které medikamenty již mají po době použitelnosti. U léků s prošlou lhůtou není garantován léčebný účinek ani bezpečnost, některé mohou být i zdraví závadné. Jak naložit se sirupy, prášky nebo tinkturami, které se už nehodí k léčení?

Do koše ani do záchodu

Prošlé nebo poškozené léky nepatří do směsného odpadu, který je vyvážený na skládku. Mohlo by totiž dojít k ohrožení zdraví lidí, zvířat, ale i k poškození životního prostředí. Ani spláchnutí do záchodu není doporučený způsob likvidace takového léčiva. Preparáty by mohly prosáknout do vody a nadělat pořádnou paseku.

Zákon definuje prošlé léky jako nebezpečný odpad, a tak je s nimi proto třeba nakládat. Příbalové letáky nabádají vrátit nevyhovující léčivo do lékáren, kde jsou pracovníci povinni takový materiál převzít, shromažďovat a následně předat k likvidaci. Dokonce jim to ukládá zákon, konkrétně zákon č. 378/2007 Sb., o léčivech.

Lékárníci uchovávají medikamenty s prošlou expirací v uzamčeném kontejneru, který si po jeho naplnění převezme speciální firma, která se zabývá likvidací nebezpečného odpadu. Ta léčivo nejprve zaeviduje a následně dle předpisů zničí.

Výjimku ale představují injekční stříkačky (tzv. kapalná léková forma), které lékárny přebírat nesmí. O tento typ léčiva se postará ošetřující lékař, jehož ordinace je na uchovávání takového druhu odpadu zařízená.

Co lze odnést do lékárny

Všechna léčiva po uplynutí doby použitelnosti, ale také přípravky, které byly vystaveny špatnému skladování – například nadměrnému slunečnímu záření, příliš vysokým či naopak nízkým teplotám. Léky je vhodné uchovávat v původním obalu, včetně příbalového letáku, který informuje spotřebitele nejen o dávkování produktu, ale také o možných nežádoucích účincích a doporučeném skladování.

Expirační lhůtu, tedy datum, do kdy je lék použitelný, nalezneme vytištěný na obalu. U některých druhů přípravků, například sirupů či očních a nosních kapek, se doba použitelnosti odvíjí od momentu, kdy byly otevřeny. U takových léčiv je dobré zapsat datum otevření na krabičku nebo lahvičku.

Nesyslit

Odborníci ve zdravotnictví obecně nedoporučují dělat si doma příliš velké zásoby léků. Často je totiž nepoužijeme, a to nás stojí zbytečně moc financí, o plýtvání léčivy nemluvě. V lékárničce proto uchovávejme jen takové léky, které aktuálně užíváme.

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů