Co je okluzor a k čemu se používá
Navštívili jste očního lékaře a předepsal vašemu dítěti okluzor? Nic si z toho nedělejte. Okluzor je speciální oční pomůcka, která slouží k zakrytí jednoho oka nebo střídavě obou očí a dítěti pomůže při šilhavosti či tupozrakosti. Je to velice běžná záležitost a rozhodně se vyplatí důslednost při jeho používání. Existují buď náplasťové okluzory, které lepí lékař popřípadě rodič přímo přes oko, ale také látkové, které se dají přidělat na dětské brýle. Na okluzor vystavuje lékař poukaz a měl by být placen přes pojišťovnu, v některých případech může okluzor rodič hradit sám.
Okluzor odstraní šilhání
Šilhavost, lékařsky strabismus, je oční vada, při které se jedno oko odchyluje od běžného směru vidění a oči tedy nehledí rovnoběžně. Mnoho dětí se s touto vadou rodí, ale postupně se vyrovnává. Pokud šilhání přetrvává, je nutné navštívit očního lékaře co nejdříve, nejdéle do sedmi let věku. Jelikož později může dojít k trvalému narušení binokulárního vidění a často to vede až k tupozrakosti. Šilhavost rozlišujeme zjevnou, jež je vidět na první pohled, ale také skrytou, kdy oko ujíždí potom, co bylo zakryto nebo při únavě. Přičemž oko může směřovat dovnitř, ven, nahoru či dolů. V některých případech se vyskytuje porucha kombinovaná – horizontálních i vertikálních svalů. Okluzor pak pomáhá oku, aby se posílily svaly a zlepšilo/srovnalo vidění. Výsledky jsou až zázračné. Někdy se doporučuje navštěvovat kliniku, kde se oči s dětmi procvičují na různých přístrojích a pomocí speciálních očních cvičení.
Je tedy nutné okluzor používat?
Odpověď zní…stoprocentně!!! Pokud chcete, aby vaše dítě mělo zdravé oči a dobře vidělo, je to nezbytné. Určitě to neodkládejte, nepolevujte a mějte pevnou vůli. Zrak vašich dětí za to rozhodně stojí!