Krev se skládá z několika složek. Krevní testy nám ukáží, zda jsou jednotlivé elementy ve správném poměru, zda jsou v normě. Krev je pacientovi odebírána ze žíly z paže či předloktí. Před vlastním odběrem krve nejsou zapotřebí speciální opatření. Někdy je však zapotřebí dvanáct hodin předem nejíst.
Bílé krvinky
Ty jsou označovány za bojovníky s infekcí. Pokud je jejich hladina v krvi zvýšená, ukazuje to na zánět. Příliš vysoká hodnota může poukazovat na leukémii, příliš nízká na leukocytopenii.
Červené krvinky
Pokud je jejich hodnota příliš nízká, jde o chudokrevnost (anémii). Zvýšené hodnoty se nazývají polycytémie a v běžném životě je to nebezpečné. Počet červených krvinek se liší podle pohlaví – muži jich mají více.
Hemoglobin
Krevní barvivo. Jeho nedostatek v krevních buňkách může poukazovat na přítomnost některých onemocnění jako je např. revmatoidní artritida.
Krevní destičky
Jinak řečeno trombocyty. Mají na starosti srážení krve. Pokud má člověk krevních destiček málo, značí to sníženou srážlivost krve a může dojít až ke krvácení do vnitřních orgánů. Naopak při zvýšené koncentraci trombocytů může dojít k ucpání cév sraženinou.
Infekční organismy
Jsou to viry a bakterie, které se objeví v krvi, pokud jsme nemocní. Lékař podle nich určí typ nemoci.
CRP
Nebo-li C-reaktivní protein se ve zvýšeném množství uvolňuje při infektu, zánětu či zranění.
Kyselina močová
Se může vyskytovat v krvi. Pokud je její hladina vysoká, jedná se o DNU.
Sedimentace
Zde se měří jakou rychlostí se oddělují erytrocyty od suspenze v plazmě. Lékaři podle toho zjistí průběh zánětlivého onemocnění. V dnešní době se spíše provádí CRP.
Enzymy
Zvýšená hladina enzymů poukazuje na zánětlivá onemocnění.
Protilátky
Dále se dělají krevní testy na přítomnost protilátek. Protilátky mají za úkol zneškodnit bakterie a toxiny. Pokud jsou v těle přítomny protilátky, poukazuje to na to, že se tělo dostalo do kontaktu s infekcí nebo s jiným antigenem. Tělo produkuje různé typy protilátek, podle nich se pozná typ nemoci/infekce. Možná budete znát výraz autoimunitní porucha. To je stav, kdy se protilátky obrátí proti vlastnímu tělu.
Pokud máte v pořádku krevní testy, můžete darovat krev. Darování krve slouží k léčbě jiných pacientů a mělo by oddalovat stárnutí.