Patřila a snad ještě stále náleží k základnímu vybavení příznivců přírodní medicíny. Jitrocel kopinatý je v přírodě hojně dostupný a na lidské zdraví má blahodárné účinky. Kdy tuto bylinu s bohatými zelenými listy sbírat a co z ní přichystat?
“Rány hojí otevřené na tom lidském těle, jenom čarodějná jarní šťáva z jitrocele,” píše se v Baladě horské od Jana Nerudy, ale ódy na tuto nenápadnou rostlinu se pěli už mnohem dříve, například ve starověkém Řecku. Sirup z jitrocele je tradičním lékem proti kašli a při onemocnění dýchacích cest, odvar z něj pomáhá odhlenit organismus a šťáva z čerstvých listů dokáže zastavit drobnější krvácení, zklidnit pokožku podrážděnou po bodnutí hmyzu i očistit organismus od jedů. Léčivé účinky jitrocele kopinatého, kterému se lidově přezdívá psí jazýček nebo beraní jazyk, ale sahají ještě o kousek dále.
Síla zelených listů
Kromě léčby onemocnění dýchacích cest, kašle a oděrek, ulevuje jitrocel také při poruchách trávení, bolestech hlavy, pálení v krku, při vzniku pohmožděnin a otoků. Díky obsahu látek jako aukubin, který je stavební látkou rostlin, slizů a tříslovin, má jitrocel celkově hojivé a protizánětlivé účinky.
Kdy, kde a co sbírat?
Latinský název jitrocele zní plantago, tedy podešev, a je odvozen od tvaru listů, které připomínají spodní část bot nebo lidskou stopu. Jitrocel roste na loukách, pastvinách i na mezích a jeho lepkavá semena jsou do okolí roznášena také na podrážkách bot či na pneumatikách kol, takže se docela snadno rozrůstá do okolí.
Z nepříliš vysoké vytrvalé rostliny s nenápadnými květy sbíráme listy, a to v období od června do srpna. Pokud je již bylina v květu, musí se květní stvoly odstranit. U sběru jitrocele i léčivek obecně platí, že se utržené listy nebo květy nesmí při transportu zapařit, jinak ztrácí na účinnosti. Lístky jitrocele sušíme mírným, nejlépe umělým teplem.
Výrobky pro zdraví
Mezi nejpopulárnější produkty z této léčivky patří bezesporu sirupy. Ty lze vyrobit hned několika způsoby a asi nejjednodušší je čerstvé listy nacpat do skleněné uzavíratelné nádoby, prosypávat cukrem a nechat alespoň 14 dní na světlém místě odpočinout. Poté šťávu scedit a uložit do sterilních skleněných nádob. Takto vyrobený sirup vydrží v lednici i pár měsíců.
Jako léčivou a detoxikační kúru lze popíjet také odšťavněné či rozmixované listy jitrocele, které se smíchají s vodou. Tekutina se přecedí přes plátýnko a osladí medem. Nápoj se užívá nalačno.
Na závěr přidáváme recept na jitrocelový likér, který je skvělým aperitivem pro chladnější období roku.
Pro výrobu sirupu budete potřebovat:
20 větších čerstvých listů jitrocele kopinatého a 1 l 30% pálenky
Postup: Listy naložíme do alkoholu a necháme 2 týdny na teplém místě macerovat. Když obsah zezelená, přecedíme ho, přidáme 3 lžíce medu, promícháme a můžeme podávat.