Co dělat?

Může se to stát, i když si člověk dává pozor a chrání se. Ve vzácných případech se objeví otěhotnění i přes hormonální antikoncepci. Ať už k tomu došlo jakkoliv a žena ještě není připravena na to být matkou nebo již děti má a další mýt nechce, řešením je miniinterupce či interupce. Jaký je v tom rozdíl? Miniinterupcí se označuje přerušení těhotenství, které je ranné, tzn. do 8. týdne těhotenství. Interupce se pak provádí po 8. týdnu těhotenství, dříve tzv. kyretáží. V dnešní době se oba zákroky lékaři snaží provádět co nejšetrnějším způsobem a tím je vakuové odsátí. Samozřejmě záleží na pokročilosti jiného stavu.

Jak zákrok probíhá?

Žena se nemusí ničeho bát, v podstatě se jedná o malý zákrok. Nejprve se provede lehké uspání, poté lékař rozšíří kanálek, který prochází děložním hrdlem. Posléze vloží podtlakovou savku, jež je schopna odsát plodové vejce. V některých případech je nutná následná revize, obzvláště pokud se jedná o vyšší stádium těhotenství. Při ní se odstraní případné zbytky obalů plodu. Po interupci pacientka může cítit mírnou bolest v podbřišku nebo i špinit, avšak do týdne se vše ustálí. Je dobré se nepřepínat a být spíše v klidu. Menstruace se pak objevuje individuálně. Pokud se ale nedostaví, je důležité navštívit gynekologii.

Je nutná narkóza?

Narkóza se provádí pomocí žilní anestezie, avšak jedná se pouze o šetrné uspání na nezbytně dlouhou dobu. Je to z toho důvodu, že by byl jinak zákrok pro pacientku velmi bolestivý.

Jaké mohou být komplikace?

Mohou se objevit různé komplikace, i když je zákrok malý a rychlý. Během interupce může nedopatřením dojít k poranění dělohy. To se většinou lékař snaží řešit okamžitě. Pokud se však později objeví zvýšená teplota, silnější krvácení či silnější bolesti v podbřišku, jedná se o zánět dělohy. Je nutné ihned zajít na gynekologii, kde jsou podána antibiotika. Ve vzácných případech se díky interupci (přesněji díky umělému rozšíření děložního kanálku) mohou objevit v budoucnu samovolné potraty či předčasný porod.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Rizikové léky v těhotenství, víme na co si dát pozor

Žárlivost z pohledu psychologie a vztahů