Kopřivu zná asi každý
Kopřiva dvoudomá, latinsky Urtica dioica, je tou nejznámější zástupkyní z rodu kopřiv, která se hojně vyskytuje ve střední Evropě. V České republice se s ní setkáváme prakticky na každém kroku. Najdeme ji na krajích cest, na zahradách, na mezích, v lesích, na skládkách, atp. Je to až 150cm vysoká bylina s řapíkatými pilově zubatými listy a žahavými chloupky. Kvete od května do října. Sbírá se dokud je mladá, tzn. do 15.května.
Proč jí sbírat?
O kopřivě je známo, že detoxikuje organismus a podporuje činnost jater, ledvin i žlučníku. Proto se často používá ve formě čaje při jarní očistě. Málokdo však ví, že díky chlorofylu v ní obsaženému působí proti chudokrevnosti. Ale také preventivně proti rakovině. Kopřiva je také ceněná proto, že působí protizánětlivě a urychluje hojení drobných poranění kůže. Vhodná je i při nachlazení a chřipce, jelikož má antivirové účinky. Lidé trpící astma bronchiale by si jí také měli dopřávat pravidelně, úleva se dostaví bez prodlení. Kopřiva dvoudomá pomáhá i při průjmových onemocněních, pokud nemáme po ruce černé uhlí, můžeme si natrhat na zahradě právě tuto bylinku.
Jak jí použít?
Kopřiva se nejčastěji používá ve formě čaje – stačí natrhat čerstvé listy a hrst přelít 0,25l vroucí vody, zakryté nechat 15 minut louhovat a popíjet několikrát denně. Sušené byliny stačí 1 polévková lžíce. Proti vypadávání vlasů se používá odvar z kořenů. Stačí jich povařit hrst, 15 minut ve vinném octu. Po vychladnutí scedíme a natíráme pokožku hlavy. Na delší jarní detoxikaci a pročištění krve rozmixujeme dva šálky čerstvých, mladých kopřiv s malým množstvím vody a poté scedíme přes plátýnko či čistý kapesník. Šťáva z kopřiv se užívá tři týdny, jednu polévkovou lžíci ráno a jednu večer.