Třezalka tečkovaná nebo-li Hypericum perforatum
Třezalka tečkovaná patří do čeledi třezalkovité a je to v České republice běžná rostlina. Roste spíše na suchých stanovištích, kolem cest, na loukách, na krajích polí, atp. Jedná se o květinu se žlutými drobnými kvítky uspořádanými do vrcholičnatého květenství. Ty se poprvé objevují přibližně v polovině června. Třezalka tečkovaná dorůstá výšky až jednoho metru, stonek má hranatý a oválné lístky. Při rozmačkání květů mezi prsty vytéká červená tekutina, která se využívá v léčitelství.
Jaké má účinky?
Třezalka tečkovaná se v lidovém léčitelství používala vnitřně hlavně při bronchitidě, astmatu, ale i při revmatu, dně, průjmu, gastritidě. V dnešní době se využívá hlavně pro své účinky na nervovou soustavu. Pomáhá při úzkostech, středně těžkých depresích, ale i nespavosti. Zevně třezalka dokáže hojit rány, popáleniny (i spáleniny od sluníčka) a používá se také při bolestech svalů. Pozor! Třezalka zvyšuje fotocytlivost, tzn. že by člověk neměl trávit příliš času na slunci a měl by používat vysoký ochranný faktor, jinak se může ošklivě spálit. Třezalku by také neměli užívat těhotné a kojící ženy, dále lidé po transplantaci orgánů. V některých případech se můžou objevit střevní potíže, bolest hlavy nebo únava.
Co si z třezalky vyrobit?
Třezalku je možné nasušit a poté si z ní připravovat čaj, ten však není účinný na středně těžké a těžké deprese. Na přípravu čaje stačí dvě čajové lžičky byliny, přelít 150ml vroucí vody, zakrýt a nechat cca 10 minut louhovat. Popíjet ráno a večer. Vyrobit si také můžete tinkturu nebo tzv. Janův olej. Příprava je jednoduchá, květy se nahází do skleničky, zalijí kvalitním olivovým olejem tak, aby byly zakryté a uzavře se. Olej se nechá několik týdnů na okně, v teple.