Urozený strom, který léčí

Lípa srdčitá neboli malolistá, oba názvy patří našemu národnímu stromu. Ještě pro upřesnění – latinsky se nazývá Tilia cordata. Jedná se o statný listnatý strom s vysokou korunou, který dorůstá 30m i více. Má podélně zvrásněnou kůru, listy řapíkaté srdčité, pupeny vejcovité černohnědé a květy žlutavě bílé. V období květu lípa výrazně až omamně voní a vábí tím své opylovače. Proto strom doslova bzučí a je plný včel, čmeláků a různého létavého hmyzu.

Červen, je čas vyrazit na květy lípy!

Květy ty jsou v lidovém léčitelství známé a využívané po staletí. Jsou totiž velice účinné při nachlazení, působí proti rýmě, chřipce, zánětu průdušek, angíně, jelikož látky v nich obsažené jsou protizánětlivé. Lipové květy podporují pocení, tiší suchý dráždivý kašel a rozpouští hleny. V zimním období je lipový čaj k nezaplacení. Ale to není vše, mezi jeho další léčivé účinky patří tišení úzkosti a histerie, působí pozitivně na trávicí ústrojí a problémy se žlučníkem. Lipový květ je také dobrý při potížích s ledvinami a močovým měchýřem. Zevně se používá proti lupům.
Květy sbíráme nejlépe před plným rozpukem, za suchého, slunného počasí a v čistém prostředí bez prašnosti. Sušíme v tenké vrstvě, dáme pozor, aby se nezapařily.

Co obsahují?

Květy lípy obsahují flavonoidy, které jsou pro naše zdraví velice prospěšné. Z nich můžeme zmínit např. rutin, kvercitin, hyperosid. Z glykosidů tiliacin, dále také saponiny, sliz, tříslo, fenoly, polysacharidy a stopové prvky jako je jód a mangan.

Pokud si květy nestihnete nasbírat, nevěste hlavu, květy lípy jsou k dostání snad ve všech lékárnách, ale i v některých potravinových řetězcích. Při nachlazení můžete čaj přisladit medem. Nejlépe popíjet teplý dvakrát až třikrát denně.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Blíží se houbařská sezóna a s ní i riziko otravy houbami