Co to je?

Játra jsou v podstatě žláza s vnější sekrecí. Mají na starosti životně důležité metabolické procesy jako je detoxikace organismu od cizorodých látek, produkce kyseliny žlučové, odbourává se zde cholesterol, syntetizuje se zde vitamin K, bílkoviny, žlučové kyseliny a ukládá se zde cukr v podobě glykogenu, který je tu ukládán pro případy hladovění. Již z tohoto výčtu je jasné, že pokud játra selžou, přestává náš organismus správně fungovat. Dochází k poruše srážlivosti krve a k poruchám funkcí mozku. Vždy je důležité zahájit léčbu včas. Pokud se játra poškodí natolik, že se dostanou do terminální fáze, selhávají do 48 hodin. Zde pomůže pouze transplantace.

Příčiny

Rozlišujeme hned několik fází selhání jater – chronické, subakutní a akutní. Pokud selhání nastoupí extrémně rychle, jedná se o fulminantní jaterní selhání (do 7 dní). Chronické selhání nastupuje přibližně po 26 týdnech, subakutní 21 dní až 26 týdnů a akutní nastupuje 7-21 dní. Příčinou chronického poškození bývá většinou nadměrná konzumace alkoholu a chronická žloutenka. Akutní a subakutní jaterní selhání má na svědomí virové onemocnění, nedostatečné prokrvení – díky uzávěře cév, otrava či nádorové onemocnění. Fulminantní fáze nastává po požití nadměrného množství paracetamolu, toxických hub, ale při akutní hepatitidě typu B.

Příznaky

Činnost jater úzce souvisí s funkcí ostatních orgánů, zejména ledvin. Jestliže jsou játra poškozena, může dojít k hypoglykémii a zvýšení hladiny cholesterolu v krvi. Přestane-li se tvořit žluč, dochází ke zvýšení hladiny cholesterolu v krvi, špatnému vstřebávání vitamínů a poruše trávení. Z tohoto důvodu se objevují průjmy. Kolísá také hladina hormonů v těle, což může u žen způsobit poruchu menstruačního cyklu a u mužů zduření prsných žláz. Dále se objevuje žloutenka, otoky, jícnové varixy, zvýšená krvácivost, zadržování vody, nakonec přichází krvácení do trávicího traktu, selhání ledvin, hromadění tekutin v dutině břišní, jaterní encefalopatie – ta má za následek poruchy centrální nervové soustavy, poté otok mozku, a pokud se včas nezasáhne, tak nastává smrt.

Prevence a léčba

Prevence je určitě důležitá, jelikož selhání jater může být smrtelné. Je dobré se nechat očkovat proti žloutence typu B, dále nepít příliš velké množství alkoholu, neužívat příliš často léky s obsahovou látkou paracetamol a také sbírat pouze houby, které známe – otrava houbami bývá častou příčinou jaterního selhání.
Léčba je individuální dle rozsahu jaterního poškození.

avatar autora
Dana F.
Dana F. se věnuje psaní článků o zdraví a nemocích, čímž přispívá ke zvýšení povědomí o těchto tématech. V osobním životě se specializuje na mateřství, poskytování asistenčních služeb a výuku dětí, což jí dává jedinečnou perspektivu a hluboké porozumění v těchto oblastech.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit