Chystáte se na jarní detox? Jak s ním začít, aby byl opravdu účinný? Připravili jsme pro vás 5 tipů, které vám při detoxikaci pomohou.
Co je to detox?
Detox je proces, při kterém lidský organismus eliminuje toxiny a jiné škodlivé odpadní látky z jednotlivých orgánů, zejména plic, ledvin, jater, tlustého střeva a lymfatického systému. Jeho výsledkem je celkové pročištění organismu, posílení imunitního systému, zlepšení krevního oběhu, zvýšení celkové energie, ale i zlepšení stavu vlasů a pokožky či zpomalení procesu stárnutí.
O co vlastně při detoxu jde? Zjednodušeně řečeno, při detoxu se snažíte svůj trávicímu trakt na několik dnů odlehčit, zásobovat ho tekutinami a dodávat mu potraviny, které aktivně ovlivňují funkce jednotlivých orgánů. Odborníci doporučují provádět detox minimálně jednou ročně. Ideálním obdobím jsou přitom jarní měsíce, kdy většina z nás bojuje proti jarní únavě, tedy celkovému poklesu energie v jarním období.
Kromě pocitu jarní únavy však existují i další příznaky, které vám naznačí, že detox potřebujete. Jsou to zejména problémy se spánkem, zažívací problémy jako zácpa nebo žlučníkové problémy, nadváha, bolesti hlavy, kožní problémy a další.
Detoxikace je zpravidla bezpečná pro každého člověka. Neměli by ho však absolvovat nemocní pacienti zotavující se z akutního onemocnění, děti, těhotné a kojící ženy a také lidé starší 70 let. Jak tedy na účinný detox organismu?
1. Nastavte si vhodný čas
Pokud chcete absolvovat jarní detox, měli byste ho absolvovat podle možnosti v co nejklidnějším období. V tomto období byste se měli vyhýbat stresu a také událostem, které dokáží výrazně ovlivnit váš stravovací plán. Takovými jsou například svatby či večírky. Detox by měl trvat alespoň 2 týdny.
2. Vyberte si zdravé potraviny
Mezi potraviny, které podporují detoxikaci, patří zejména zelenina, ovoce, luštěniny (fazole, čočka, cizrna), obiloviny (pohanka, proso), semínka, ořechy, olivový olej, ale i klíčky nebo mořské řasy. Právě tyto potraviny pozitivně působí na čištění a regeneraci buněk.
Na druhé straně existují potraviny, které by váš detox mohly poškodit. Jsou to zejména mléčné výrobky, bílé pečivo a sladkosti, červené maso, pšenice, ale například i sušené ovoce. Škodlivá jsou samozřejmě i smažená a pikantní jídla.
3. Dodržujte pitný režim
Během období detoxu důsledně dodržujte pitný režim. Mezi vhodné nápoje patří neperlivá voda nebo neslazené bylinkové čaje. Během dne byste měli vypít minimálně 6 – 8 sklenic tekutin. Vyhněte se škodlivým nápojům, jakými jsou alkohol nebo káva.
4. Podpořte detox i jinak
Během období jarního detoxu zvažte i podpůrné prostředky, které dokáží maximalizovat jeho účinky. Jsou to například lázně se solí, které odstraní nečistoty z kůže nebo masáže na podporu vylučování škodlivých látek z těla. Malým zázrakem na očistu střev jsou i smoothies, chutné nápoje z ovoce, zeleniny nebo jejich kombinací s vysokým obsahem vlákniny. Nezapomeňte také zařadit pravidelný pohyb, mnoho relaxujte a spěte.
Tip od nás: V případě, že chcete podpořit detox ještě více, vsaďte na různé doplňky stravy. Že jsou drahé? Ani náhodou, navštivte kupónový web Vasekupony.cz, využijte Pilulka slevový kód či DR Max slevový kupón a nakupte si doplňky, které vaši očistu ještě více podpoří. Kapsle, tobolky či jiné doplňky stravy, které vaše tělo zbaví nečistot a podpoří váš metabolismus, tu čekají jen na vás. Stačí si jen vybrat.
5. Připravte se na negativa
Přestože má jarní detox nesporně pozitivní účinky na lidský organismus, počítejte s tím, že může mít i vedlejší účinky. Určitý čas vám může být chladněji a můžete mít také problémy s usínáním. Časté je také větší pocení, zapáchající dech či střevní potíže. Mezi nejnepříjemnější negativní účinky patří bolesti těla a pocity na zvracení. Nejlépe je zmírníte důsledným dodržováním pitného režimu a pravidelnou relaxací. Myslete přitom na to, že tyto vedlejší účinky jsou jen dočasné a v konečném důsledku vám detox přinese jen samá pozitiva.