Dobře se vyspat přináší nejen pocit uspokojení, ale je i velmi důležitým faktorem, který ovlivňuje naše fyzické i psychické zdraví. Na to, jak spíme, má vliv hned několik okolností. Kromě kvalitní matrace a lůžkovin je důležité také prostředí, v němž spíme.

Kdo se v noci špatně vyspí, bývá ráno podrážděný, chybí mu energie, a taky dobrá nálada. Už naši předkové věděli, jak důležitý je spánek pro zdraví i krásu. Kdo se chce „vyspat do krásy“, udržet si dobrou náladu i kondici, měl by dodržovat následující pravidla.

Jak na dobrý spánek

Dospělí by měli denně naspat 8 hodin a do postele je dobré uléhat přibližně ve stejnou dobu. Funguje to jako prevence proti problémům s usínáním. Spát bychom měli v zatemněné místnosti, aby tělo mohlo produkovat hormon melatonin, který navodí organismu ten správný odpočinek. Před jídlem bychom se měli vyvarovat pojídání tučných jídel, a také konzumace alkoholu i kofeinu. Kdo dodržuje pravidlo jíst a pít nejpozději dvě hodiny před spaním, problémy s usínáním většinou nemá.

A co ještě? Důležité je i prostředí, v němž spíme. Neměly by v něm být digitální lákadla jako jsou televize, počítače a tablety. Postel by měla být pohodlná, ložní prádlo pravidelně měněné, aby se v něm neměly šanci množit roztoči a místnost je třeba pravidelně větrat. Příliš suchý vzduch vysušuje sliznice a dobré není ani nadměrné větrání, kterým se na podzim a v zimě natáhne do pokoje vlhkost. Ta může zapříčinit nárůst plísní. Ideální je proto větrat několikrát za den a pořádně otevřít okna především těsně před ulehnutím.

Ideální teplota pro zdravý spánek?

Příliš vysoká teplota v místnosti není pro spánek vhodná. Špatně se při ní usíná a hrozí i častější noční probouzení. Naopak moc nízká teplota také není žádoucí. Tělo se pak totiž brání podchlazení, díky tomu se zvyšuje krevní tlak a snižuje kvalita spánku.

Na podzim a v zimě noční teploty klesají, někdy až k bodu mrazu. Je dobré větrat po celou noc nebo mít raději „zabedněno“? To je zcela individuální… Existuje však pravidlo, kterým se lze řídit. Teplota v ložnici by měla být o 3 – 4 stupně nižší, než je například v obývacím pokoji. Ideálně by se proto měla pohybovat mez 17 – 19°C.

V rámci úsporných opatření proto v ložnici vypněte topení, ušetříte peníze a spánek bude příjemnější a hodnotnější.

avatar autora
Alena B.
Alena B. je profesionální redaktorka na poloviční úvazek, která píše články zaměřené na zdraví, lifestyle, osobnosti a obecná témata určená ženám. Kromě své redakční činnosti se stará o děti se sníženou schopností samostatnosti, čímž přináší do své práce i osobní vhled a empatický přístup k životním výzvám.
Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přihlaste se k odběru našich novinek

Získejte upozornění na nejlepší nabídky našich témat z Léčit.cz.

Může se vám také líbit

Lékarnu už dnes nemusíte navštívit, zkuste online lékárnu podle našich recenzí

Kortikoidy a jejich vedlejší účinky